Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prezidentka? Hovorím nie, ale...

.časopis .rozhovor

Je sebavedomá a pri odpovediach dikciou občas nezaprie profesorku. Trochu znervóznie iba pri otázkach o jej ambícii vystriedať Mikuláša Dzurindu na čele SDKÚ-DS. Kandidovať na post prezidenta sa jej vraj nechce a museli by ju veľmi presviedčať. Jej predstave o hlave štátu najlepšie zodpovedá Martin Bútora. Iveta Radičová.

Je sebavedomá a pri odpovediach dikciou občas nezaprie profesorku. Trochu znervóznie iba pri otázkach o jej ambícii vystriedať Mikuláša Dzurindu na čele SDKÚ-DS. Kandidovať na post prezidenta sa jej vraj nechce a museli by ju veľmi presviedčať. Jej predstave o hlave štátu najlepšie zodpovedá Martin Bútora. Iveta Radičová.


.hovorí sa o vašej kandidatúre na prezidentský post. Ako vážne o tom uvažujete?
Nevzniklo to v mojej hlave, ani v hlave opozície. S touto témou prišli najskôr médiá, a potom agentúra, ktorá merala volebné preferencie. Ja som vstúpila do politiky ako odborníčka na sociálnu politiku a v tejto oblasti  by som rada naďalej aktívne pôsobila.
.takže nie?
Zároveň však musím povedať, že ak mi istá časť občanov vyslovuje takú veľkú dôveru, tak to musím vážne brať do úvahy. Sú to však stále predčasné úvahy. Bolo by absurdné, aby úradujúci prezident musel skoro od polovice volebného obdobia kampaňovať a to by musel, keby sme túto tému vážne otvorili.
.kedy bude pravý čas, aby opozícia predstavila kandidáta?
Experti na kampane hovoria, že prvé oznámenie by malo prísť rok pred voľbami a intenzívna práca by mala začať šesť mesiacov pred voľbami.
Iveta Radičová
Narodila sa v roku 1956. Vyštudovala sociológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala v Sociologickom ústave v Bratislave. V roku 1992 založila nadáciu S.P.A.C.E, kde bola výkonnou riaditeľkou. V roku 2005 bola vymenovaná za profesorku sociológie a stala sa riaditeľkou Sociologického ústavu SAV. V tom istom roku ju SDKÚ-DS ako nestraníčku nominovala do funkcie ministerky práce sociálnych vecí a rodiny. Neskôr vstúpila do SDKÚ-DS a stala sa jej podpredsedníčkou. Od roku 2006 je poslankyňou NR SR.

.z toho, čo hovoríte, sa trochu zdá, že o tom, či sa rozhodnete kandidovať, rozhodnú prieskumy verejnej mienky. Je to tak?
Veľmi to zjednodušujete. Ja som vo svojom kresle vďaka podpore časti verejnosti, ktorá mi dala dôveru ju zastupovať. Rovnako beriem do úvahy dôveru, ktorá je v nedávnom prieskume veľmi priamo prejavovaná už pre voľbu prezidenta. Kým boli výsledky len o dôveryhodnosti politikov, vnímala som to ako odraz toho, čo robím teraz, a nijako som to nespájala s úvahami o prezidentskej kandidatúre. To ďalšie meranie však už bolo zisťovaním postojov verejnosti k potenciálnym prezidentským kandidátom.
.za akých okolností by ste teda kandidovali?
Osobne stále na túto tému hovorím nie, ale pokiaľ opozícia nedospeje k jednotnému kandidátovi, ktorý by mal šancu a pokiaľ tu stále bude podpora od občanov, musím zvažovať aj to, že som podpredsedníčkou SDKÚ-DS.
.a teda výzvu prijať.
Áno, ale budem sa veľmi brániť.
.hovoríte, že opozícia by mala mať spoločného kandidáta. Ak sa vy chcete aktívne brániť, máte predstavu, kto by ním mohol byť?
Môj kandidát v minulých prezidentských voľbách bol Martin Bútora. Myslím si, že to nemusí byť osobnosť z vrcholovej politiky, ale človek, ktorý má prirodzenú autoritu a skúsenosť s vysokým postom. Čo v prípade Bútoru, ktorý bol veľvyslancom v USA, platí. V jeho osobe sa podľa mňa spájajú všetky vlastnosti, ktoré by som u prezidenta rada videla.
.znamená to, že budete jeho kandidatúru presadzovať aj na opozičných rokovaniach?
Budem o tom veľmi otvorene hovoriť a snažiť sa o jeho kvalitách presvedčiť ostatných partnerov. To však neznamená, že budem úspešná.
.ako si vysvetľujete, že vy, akademička so slovníkom plným cudzích slov, ste vo verejnej mienke taká populárna?
Netreba podceňovať občanov. Možno žijeme v stereotypoch, že vyhrávajú iba slogany. Snažím sa nesľubovať to, čo je nesplniteľné, viem si priznať chybu a chcem počúvať. Zároveň mám aj tú vlastnosť, že pochybujem a nevidím veci čierno-bielo. To mi ostalo z akademického prostredia. Ako ministerka som nemala problém stiahnuť na poslednú chvíľu z parlamentu zákon, keď ma argumenty presvedčili, že nie je úplne dokonalý. Ľudia sú inteligentní a vedia to oceniť.
.o vašich politických názoroch sa však vie málo. Čo si napríklad myslíte o inštitúte registrovaných partnerstiev?
Nie som proti, ale nemalo by to dosiahnuť úroveň manželstva.
.váš názor na americké radarové a protiraketové základne v Poľsku a Česku?
Pokiaľ nemáme výhrady k ruskej raketovej základni na Ukrajine, nechápem, prečo by sme ich mali mať proti americkým základniam v Česku a Poľsku.
.čo si myslíte o výhrade svedomia?
Na rovinu poviem, že nerozumiem voľbe lekárov stať sa gynekológmi, ak majú problém vykonávať interrupcie. Na druhej strane, ak už sa niekto takto rozhodol a má problém, tak ho k týmto zásahom neslobodno nútiť. Aj v tomto prípade ctím možnosť voľby a ochranu svedomia.
.nehovoríte v tejto veci niečo trošku iné ako váš predseda?
Hovorím svoj názor liberála, ktorý ctí možnosť voľby aj v tomto prípade.
.zisk v zdravotníctve – je v poriadku?
Prosím vás, môj priateľ Janko Riapoš nutne potrebuje pre život vozík. Majú výrobcovia týchto pomôcok zisk? Samozrejme, že áno. Zisk majú aj farmaceutické spoločnosti  a dodávatelia jedla do nemocníc. Všetky vstupujúce subjekty v rezorte majú zisk z financií verejného zdravotného poistenia. Nevidím teda žiadny problém v tom, aby ho mali aj zdravotné poisťovne. Proti komerčným dodávateľom zdravotníckych pomôcok či liekov musí stáť inštitúcia, ktorá bude mať rovnako silnú motiváciu a postavenie.
.koho považujete za najbližších zahraničných spojencov Slovenska?
Sme členská krajina EÚ a to je naša rodina. Vždy som oceňovala hlasy, ktoré volali po užšej spolupráci Vyšehradskej štvorky. To by mala byť naša zahraničná politika.
.ktorých zahraničných politikov si najviac vážite?
Lorda Ralfa Dahrendorfa, čelného predstaviteľa britskej liberálnej strany, ktorý bol aj poslancom Európskeho parlamentu. Zosobňuje intelektuála, politika a brilantného publicistu. Hoci jeho výrok, že politický systém môžete zmeniť za šesť mesiacov, ekonomický za šesť rokov a hodnotový za šesťdesiat rokov, nás kedysi vo VPN dosť rozčúlil a mali sme pocit, že všetko musí ísť rýchlejšie, aj v tomto mal pravdu. Je to môj veľký vzor, aj keď to nie je príliš známe meno.
.a keby ste mali vyberať z politikov, ktorí mali výraznejšiu možnosť ovplyvniť tvár krajiny...
Veľmi mi bol sympatický Henry Kissinger. (Ticho.) Viete, prečo som sa teraz zamyslela? Hľadám ženu. (Smiech.)
.margaret Thatcher ani Hillary Clinton vám zjavne v prvej chvíli nenapadli...
Ani jedna z nich. Napadá mi Madeleine Albright. A veľmi držím palce aj Angele Merkel, ale zatiaľ ju nebudem menovať.
.SDKÚ je už rok v opozícií, ale zatiaľ sa vám príliš nepodarilo upútať. Čím to je?
Tento názor čítam často v komentároch a rozmýšľam nad tým.

.iba z komentárov máte tento pocit?
Áno.
.inak sa vám zdá, že je všetko v poriadku?
To určite nie. Porovnávala som si obdobie, keď som ako ministerka prichádzala so zákonmi do parlamentu a veľmi dobre si pamätám spôsoby vtedajšej opozície. Väčšina ich aktivity spočívala v invektívach. Boli to mediálne výstupy typu nákupov s košíkom v supermarkete a podobne. To nie je štýl, ktorý by sa mi chcelo napodobňovať, ale pripúšťam, že bol úspešný. Základnú otázku vidím v tom, ako robiť politiku argumentov, často len proti heslám a sloganom. To nie je ľahké zadanie.
.čo s tým?
Hľadám spôsob presadenia rozumných návrhov, a to až v takej miere, že ponúkam svoj poslanecký návrh na „adopciu“ koalícii, len aby prešiel. Čo je lepšie? Môžem iba búšiť a o krokoch vlády hovoriť ako o nezmysloch, čo možno vyrobí titulky v novinách, alebo sa inými atypickými spôsobmi snažiť o to, aby niektoré zákony mali menej škodlivú podobu.
.ale potom si ľudia povedia, že tá vláda vlastne nie je až taká zlá...
Áno, túto dilemu mám. Napokon, ten zákon sa nepripíše opozícii, ale koalícii. Mne pri Zákonníku práce prešli všetky dôležité pozmeňovacie návrhy, ale nikto to nevnímal ako aktivizáciu opozície.
.o niekoľko rokov budú voľby. Aj vďaka vašej snahe sa možno podarí dosiahnuť, že Ficova vláda reformy úplne nezvráti. Čo potom bude agenda SDKÚ, s ktorou pôjdete do volieb?
Ale veď sa dejú vážne veci. Napriek tomu, že sa nám pri Zákonníku práce podarilo niektoré veci obrúsiť, sú tam vážne problémy. Už dnes bijú na poplach celé rezorty. V živote to býva tak, že mnohí si problémy v zákone všimnú až neskôr, keď začne platiť. Druhá vec je sociálne poistenie. Ak tam ostanú veci, ktoré idú teraz do parlamentu, tak to vážne ohrozí strednú triedu, ale aj menej kvalifikovaných ľudí. Bude to aj vážne ohrozenie dôchodkovej reformy, predčasných dôchodcov a invalidov. Lenže to teraz ešte nie je zrejmé. Sú to tak trochu virtuálne detaily, ktoré sa dajú ťažko politicky uchopiť.
.sú však aj úplne jasné veci, ako napríklad Ficove útoky na súkromný sektor v penzijnom a zdravotnom systéme. Pred pol rokom mohli sporitelia na bilbordoch SDKÚ čítať niečo v zmysle – stojíme za vami. Myslíte, že ľudia, ktorých to štve, majú dnes ten pocit?
Ja si myslím, že áno. Kampaň sa spúšťa. V politike je jedno z najdôležitejších kritérií dobré časovanie aktivít. V prípade dôchodkovej reformy neberiem námietku, že opozícia bola na dovolenke. Možno by som ju brala pri kauze Privilégium. Reagovali sme okamžite, ako sa objavil návrh.
.položme otázku inak. Čo ak sme uverili SDKÚ, že 2. pilier je dobrá vec a vstúpili sme doň? Keď dnes Robert Fico hovorí, že súkromné dôchodkové spoločnosti môžu skončiť ako nebankové subjekty a ohrozuje ich tým, možno by sme čakali, že keď jeden politik to chce zničiť, druhý politik, vďaka ktorému sme do tohto systému vstúpili, sa za nás bude biť.
Ale veď ja sa za vás bijem.
.ako to, že o tom nevieme?
Ja, samozrejme, mám vymyslenú kampaň pre druhý pilier a dúfam, že mi váš týždenník nebude zazlievať, ak jej presnú podobu zatiaľ neprezradím. V blízkom čase prídeme s veľmi ofenzívnou kampaňou.
.aká je SDKÚ v skutočnosti? Je to pravicová strana?
Áno, je. Už  keď SDKÚ-DS vznikala, bolo v nej zakódované, že v nej budú prítomné dve hodnotové línie uvažovania. V skratke ich nazvem konzervatívna a liberálna. Ja tomu hovorím, že sme pútnici a spolupútnici. Pútnici sú tí kresťansky založení a spolupútnikmi s nimi sme my, liberáli.
.pýtame sa preto, lebo minulá vláda bola trochu vybočením z mentálneho nastavenia väčšiny. Je to pre SDKÚ signál k úvahám o posune do stredu?
Poviem vám, o čom rozmýšľam. Stabilita krajiny je postavená na silnej strednej triede, teda ľuďoch, ktorí sú schopní byť zodpovední sami za seba, ktorí uprednostňujú právo voľby pred tým, aby o nich rozhodovali iní, ktorí uprednostňujú vlastnú aktivitu pred prerozdeľovaním. To je pre mňa cieľová skupina.
.takáto stredná trieda, ako o nej hovoríte, nie je na Slovensku veľmi silná a mnohí jej príslušníci nemajú problém voliť aj Smer.
Samozrejme, mnohí môžu byť orientovaní aj týmto spôsobom. Ja však vidím cestu v tom, že takáto stredná trieda nebude len v zárodku, ale bude mať aj šancu rásť. Aby bola silná kvantitatívne aj kvalitatívne.
.SDKÚ sa často spája s reformami, či s ich presadením, alebo dnešnou obranou. Máte aj nejaké iné témy?
Máme, sú napísané v našom volebnom programe. Jasne sme sformulovali ambíciu, kam Slovensko posúvať a niet dôvod meniť tie témy.
.kam teda chcete Slovensko posúvať?
Pomenujme problémy, ktoré ešte Slovensko má. Vážne regionálne rozdiely, naďalej existujúce pasce chudoby, nízka miera reprodukcie spoločnosti, miera dlhodobej nezamestnanosti, starnutie populácie. Nie sme ešte za vodou.
.čo by ste s tým robili?
Ak „nezreálnime“ prvý pilier, a to je téma dňa, a zároveň nevytvoríme spektrum sociálnych služieb pre rodinu a isté vrstvy spoločnosti, doterajšími nástrojmi tieto problémy nevyriešime. To platí aj o ľuďoch, ktorých doterajšie spôsoby odstraňovania nezamestnanosti nevytiahli z problému. Ak neprijmeme balík opatrení, ktoré pomôžu zosúladiť rodinný život a výchovu detí s prácou, nebude sa nás rodiť viac. Toto sú naše témy a neustále sa ich snažíme presadiť. S návrhmi na zosúladenie rodinného a pracovného života som chodila pri novele Zákonníka práce po parlamente ako agent s teplou vodou. Neprešli.
.často sa hovorí, že jeden z hlavných problémov SDKÚ je jej predseda Mikuláš Dzurinda, ktorý je po ôsmich rokoch na poste premiéra zaťažený mnohými škandálmi, a tak trochu „opozeraný“, čo je voči nemu možno aj nespravodlivé...
...myslím si.
.ale teraz odhliadnime od toho, či to je, alebo nie je spravodlivé a pozrime sa na to z hľadiska popularity strany.
Mnohé kauzy sa mu pripisujú len preto, že bol premiérom. Ale veľká časť tých káuz boli kauzy konkrétnych ľudí, ktorí pre ne aj museli odchádzať z funkcií. Dnes sa kauzy pripisujú Dzurindovej vláde, ale to bola koaličná vláda, nie vláda, ktorú by si Dzurinda vysnil. Okrem toho, vtedajšia opozícia intenzívne pracovala na tom, aby sa osoba pána Dzurindu vnímala bipolárne. A je to kvet, ktorý neuschne, lebo je pravidelne polievaný. No a napriek tomu všetkému mala v posledných voľbách SDKÚ vyše 18 percent hlasov, približne o tri percentá viac ako v predchádzajúcich voľbách. Lídrom bol pán Dzurinda. To potvrdzuje, a nie spochybňuje jeho postavenie ako lídra strany a aj kongres SDKÚ po voľbách jednoznačne potvrdil jeho pozíciu.
.my ju nespochybňujeme, otázka znie, čo môže robiť politik, ktorý je aj rok po odchode z funkcie najnepopulárnejším na Slovensku?
Každý politik, ktorý bol premiérom, polarizuje. Uvidíme, do akej miery bude terajší premiér po štyroch rokoch polarizovať spoločnosť. Bude ju polarizovať. A to, že tretina ľudí nevie prísť pánu Dzurindovi na meno, ma neprekvapuje. Sú tu aj ľudia, ktorí nepociťujú benefity reforiem, a tí naozaj asi nemajú dôvod povedať o minulej vláde a jej predsedovi niečo dobré.
.každý politik sa snaží kapitalizovať svoju popularitu...
... nie každý.
.tak väčšina.
V tom prípade sa rada hlásim k menšine.
.ale zrejme ste v súvislosti s vašou pomerne vysokou popularitou zachytili výzvy, aby ste sa uchádzali o post predsedníčky strany. Láka vás to?
Nie. Práca v straníckych štruktúrach je niečo úplne iné ako poslanecký či vládny post. A už som hovorila, že nedávny kongres potvrdil pána Dzurindu na jeho poste, a preto hovorím nie. Rešpektujem pravidlá hry.
.vás teda neláka byť predsedníčkou politickej strany?
Keby ste sa ma spýtali 10. októbra 2005, či ma láka stať sa ministerkou práce a sociálnych vecí, asi by som sa na vás usmiala, že to by mi nikdy nenapadlo, i keď ma oslovili už v roku 2002. Vtedy som sa, mimochodom, rozhodla, že nikdy, že som spokojná s tým, čo robím na akademickej pôde. A potom zrazu prišla veľmi jasná ponuka, rozhovory, a zmenila som svoje rozhodnutie. Bolo by veľmi nezodpovedné, keby som dnes hovorila niečo rezolútne o budúcnosti.
.poďme k vašej nástupkyni: čo je to najpodstatnejšie, čo by ste o nej a jej práci povedali?
(Ticho.) Z toho, čo robí, som smutná. Žiaľ, som svedkom rozhodnutí, ktoré sú veľmi nešťastné, považujem ich za chybné, ubližujú občanom. Napriek jej evidentnej snahe sú tie efekty kontraproduktívne. Ešte aj také páčiivé rozhodnutie ako vianočný príspevok k dôchodku bolo urobené nespravodlivo a ďalšie skupiny v rovnakej alebo aj horšej situácii, napríklad niektoré rodiny s nezaopatrenými deťmi, úplne minulo. A to, že tie návrhy sú nespravodlivé, ubližujú mnohým cieľovým skupinám a skutočné problémy neriešia, sa dá povedať o všetkom, čo pani ministerka predkladá.
.robí to podľa vás naschvál, alebo je to nekompetentnosť?
Nerobí to naschvál. Určite nie, to by sme jej krivdili. Som presvedčená, že ona si je istá, že volí dobré kroky. Dôkazom je, ako vždy pod tlakom mení a opravuje veci vo svojich návrhoch, hoci nikdy neprizná, že ustupuje.
.poznali ste ju a jej názory aj pred jej nástupom do vlády. Zmenil sa odvtedy váš vzťah voči nej?
Zmenil. Veľmi.
.ako?
Po nemiestnom a neodôvodnenom útoku na moju dcéru sa môj ľudský vzťah voči pani ministerke veľmi zmenil. A nadácia S.P.A.C.E. na ňu podala žalobu za lži a poškodzovanie dobrého mena. Nikdy som na pani ministerku nezaútočila, ale po tomto ju už vnímam úplne inak.
.keby sa vám ako ministerke stalo to, čo Viere Tomanovej pri spoločnosti Privilégium...
Nestalo. V živote by sa mi to nemohlo prihodiť.
.čo z toho, čo sa prihodilo jej, by sa vám nikdy stať nemohlo?
To, že dotáciu dostala inštitúcia, ktorá v čestnom vyhlásení neuviedla pravdu, to sa stáva. Aj sa to stalo a inštitúcie, čo si pamätám za mojej éry, asi v štyroch prípadoch vracali peniaze. Keby som však bola ministerkou, určite by nemohla dostať dotáciu inštitúcia, s ktorou som bola predtým zviazaná. Neprichádza do úvahy nejaké zastavovanie exekúcie, ani pridelenie nadštandardnej sumy jednej inštitúcii oproti iným.
.aví vás politika?
Niekedy ma ráno nebaví a večer už áno, inokedy je to naopak.
.váš nebohý manžel Stano Radič vynikal v neskrývanom dešpekte a irónii voči politikom. Myslíte pri svojich politických krokoch niekedy na to, akými slovami by to asi vo dvojici s Jarom Filipom komentovali?
Nedarovali by mi nič. Bola by som pre nich neuveriteľne dobrý terč a keďže sme sa mali veľmi radi, a preto si ku mne mohli dovoliť viac, nechcem si ani predstaviť, čo by som o sebe počúvala. Keď som napríklad zbadala svoje bilbordy, takmer som počula tú Stanovu predpoveď počasia. (Smiech.)

.robert Žitňanský, .jozef Majchrák
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite