Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Poľsko? Egypt? Egypt

.časopis .týždeň vo svete

Poľsko, október, voľby, zaškrtol som si v kalendári. Ale musím sa priznať, že som tomu od začiatku tak úplne neveril.

Poľsko, október, voľby, zaškrtol som si v kalendári. Ale musím sa priznať, že som tomu od začiatku tak úplne neveril.
Predstava, že po dvoch rokoch kŕčov, ktorými muselo Poľsko prejsť počas vlád riadených tak či onak Jaroslawom Kazcynským, by sa mohli v pokoji a v dohodnutom termíne konať predčasné voľby, sa mi zdala príliš optimistická.
Pravda, bývalí súperi, prezident Lech Kaczynski a šéf opozičnej Občianskej platformy, si po štyroch fľašiach vína potykali a dohodli sa. Predčasné parlamentné voľby budú v októbri. Lenže nie je dvojča ako dvojča. Lech a Jaroslaw Kaczynskí sú síce jednovaječní, ale ich životy sa od seba odlišujú. Lech má ženu, deti, normálny život, Jaroslaw len politiku.

To, že uzavrel dohodu s Donaldom Tuskom Lech, a nie Jaroslaw, bolo dôležité a dalo prapôvodný dôvod na moje pochybnosti, či by som si namiesto Poľska nemohol v októbri radšej predĺžiť leto potápaním v Egypte.
Najskôr šlo všetko tak, že by sa babie leto naozaj mohlo pre mňa skončiť týždňom na poľských voľbách. Po odvolaní ministra vnútra Jaroslawa Kaczmarka a vyhodení všetkých ministrov Sebaobrany a Ligy poľských rodín si zo svojich „sirôtiek“ vytvoril Jaroslaw Kaczynski jednofarebný stranícky kabinet. A premiérova strana Právo a spravodlivosť súhlasila s rozpustením parlamentu a predčasnými voľbami. Mala jedinú podmienku. Parlament nevytvorí vyšetrovacie komisie, ktoré by prali špinavú bielizeň minulých dvoch rokov.
Lenže vyhodený minister vnútra Kaczmarek bol pri metódach vládnutia Jaroslawa, spoliehajúceho sa na políciu, tajné služby a agentov každého druhu, ministrom veľadôležitým. Tak, že si to opozícia ani Kaczmarek sám nemohli nechať ujsť. Z výpovede Kaczmarka, ktorá bola v režime „tajné“ prečítaná poľskému Sejmu, odišli poslanci PiS zelení a poslanci opoziční veľmi zarazení. Podľa exministra dal premiér Jaroslaw Kaczynski odpočúvať každého vrátane bývalého premiéra prvej vlády PiS Kazimierza Marcinkiewicza.
Vo štvrtok Kaczmarka zatkli. V Poľsku sa hovorí o „výnimočnom stave“. Pokiaľ ide o mňa, teším sa na Egypt.

.luboš Palata
Autor je redaktor Lidových novín.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite