Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Všetci krásni prezidenti

.časopis .týždeň vo svete

Donedávna sa nezdalo, že by sa Vladimír Putin príliš zaoberal svojím výzorom. A nemálo zlých jazykov tvrdilo, že pripomína akurát tak filmového zloducha z bondovky. Ale časy sa menia. Nový Bond vyzerá ako Putin a z Putina je modelingová hviezda.

Donedávna sa nezdalo, že by sa Vladimír Putin príliš zaoberal svojím výzorom. A nemálo zlých jazykov tvrdilo, že pripomína akurát tak filmového zloducha z bondovky. Ale časy sa menia. Nový Bond vyzerá ako Putin a z Putina je modelingová hviezda.


Ruský prezident sa vybral na Sibír, akčne zapózoval pred objektívom vybraného fotopersonálu a výsledkom sú obrázky, ktoré vraj rozbúchali srdcia ruských žien – a povzbudili k nasledovaniu prezidentského príkladu ruských mužov. Fotografie Putina s odhalenou hruďou sa stali hitom nielen ruskej časti internetu. A hoci na svoj vek a viac-menej sedavé zamestnanie je ruský líder prekvapivo vyšportovaný, jeho telo je tu viac ako len vizitka fyzicky aktívneho jednotlivca – je nástrojom politiky.

.od socrealizmu k akčnému hrdinovi
Rusko sa v poslednom období presadzuje na medzinárodnej politickej scéne s novou silou, novými nástrojmi – a tiež s obnovenou aroganciou. Politickí analytici tvrdia, že ide o liek na ruské zahraničnopolitické komplexy. Podobne majú zrejme pôsobiť Putinove svaly – tie fyzické, nie politické. Rusko je silné, Rusko má silného vodcu – a ten vodca má svaly! Taký je skutočný obsah fotiek, ktoré zachytávajú Putina na rybačke s monackým princom Albertom. Rusi, nebojte sa, s takýmto prezidentom si nás len tak niekto nepodá!
A kým Rusi debatujú, ako je fajn mať prezidenta, ktorý vyzerá, že by zložil hociktorého protivníka aj mimo diplomatického protokolu, bulvárna Komsomoľskaja Pravda sa hneď poponáhľala so svojím polienkom do ohňa. Priniesla návod na cvičenia, ktorými si môže aj bežný občan vypracovať prezidentské telo. Staň sa takým, ako je Putin! znel titulok článku a pripomenul dávnejšie (aj keď nie telocvičné) výzvy na nasledovanie príkladu Lenina či Stalina.
Telo ako nástroj politiky nie je celkom nová záležitosť. Ale nový je spôsob, akým sa prezentuje v médiách. Ešte sme celkom nezabudli na socrealistické plagáty s kresleným prototypom robotníka, ktorý mal hlavu ako Ken od Barbie, päste ako kladivá a plecia ako hradbu – pravdaže, hradbu proti imperialistom. To však bola len plagátová estetika. Pohľad na komunistickú „verchušku“, či už priamo v Sovietskom zväze, alebo v niektorom z jeho satelitov, bol celkom iný. Papaláši sediaci na tribúnach komunistických zjazdov pripomínali skôr zájazd z domu seniorov, ktorého účastníci si nie sú celkom istí, na akej akcii sa to ocitli. Aby mohol komunista vytŕčať päste proti imperialistom z najvyššieho postu, musel prekročiť aspoň sedemdesiatpäťku...

Až dnes má Rusko skutočne plagátového prezidenta. Po Gorbačovovi a Jeľcinovi dostalo chlapáka, ktorý má na to, aby krajinu vyviedol z krízy. Tomu by aspoň radi verili mnohí Rusi, ktorých pohľad na Putinovu muskulatúru potešil. Putinovi teda predvádzanie tela pred objektívmi na domácej pôde politicky pomôže. Neplatí to však o všetkých hlavách štátov, čo sa rozhodli predviesť občanom aj viac ako hlavu.

.lacná liposukcia
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy tiež dovolenkoval, tiež ho odfotografovali (a tiež ne vode), len výsledok je trochu iný. Záber Sarkozyho v kanoe v americkom New Hampshire síce ukazoval nie najhorší trup 52-ročného muža, no vzápätí prišlo „škandalózne odhalenie“ – Sarka retušovali! Paris Match, ktorý fotku priniesol, sa dopustil menšieho podvodu na realite a šikovný grafik zbavil Sarkozyho „pneumatiky“ okolo pása. Lacná a bezbolestná liposukcia by sa bola prezidentovi aj prepiekla, ale to by nesmel byť tŕňom v oku značnej časti francúzskych elít. A tak hneď vyšla pôvodná fotka vedľa retušovanej v l’Expresse. Rozdiel bol očividný. Skutočnosť, že majiteľom Paris Matchu, kde Sarkozymu zmenšili obvod pása, je Arnaud Lagardere, s ktorým prezidenta spája priateľstvo, je už len drobnosťou na záver smiešneho príbehu.
Ešte o niečo horšie obišiel britský expremiér Tony Blair. Kedysi bol symbolom energie, ktorá mala omladiť imidž Downing Street a celej Británie. Dnes sa fotografie z jeho letnej dovolenky stali symbolom toho, ako telo starne, funkcia-nefunkcia. A britský bulvár nie je taký podlízavý ako ruský: The Sun síce spolu s fotkou bývalého premiéra a titulkom, ktorého najslušnejší preklad znie Zbav sa tých ceckov, tiež priniesol návod na cvičenie. Lenže na rozdiel od Komsomoľskej Pravdy neapeluje na čitateľov, aby cvičili a stali sa takými ako Blair. Na fyzickú aktivitu vyzýva samotného Blaira.

.gej kovboji?
Ako poznamenal jeden komentátor, ak chcel politik kedysi vyzerať dobre, stačilo, ak pred objektívmi pobozkal batoľa. Dnes musí verejnosti predložiť svoje telo – a čakať na jej posudok. Ten býva prísny – nad Sarkovou „pneumatikou“ sa pohoršujú aj mnohí občania, ktorých dovolenkové fotky by nedopadli oveľa lichotivejšie. Je to spôsobené tým, že verejnosť vníma politikov čoraz viac ako celebrity a od celebrít sa odhaľovanie očakáva? Áno, aj. Ale zároveň majú fotografie potvrdiť, že líder krajiny je fit, a teda schopný viesť. Fotky džogujúceho Clintona sú pritom cudnou minulosťou, na upútanie pozornosti v médiách treba ukázať viac.
Zdalo by sa, že sa nikdy neskončili časy jaskynných lovcov, keď bol najväčší macho vodcom svorky. A minimálne v prípade ruského prezidenta o prejav mediálneho machizmu ide. Už len chýba, aby Komsomoľskaja Pravda s úctivým komentárom zverejnila počet pohárikov vodky, ktoré Vladimír Putin bez následkov na ex obráti do svojich prezidentských útrob...
Iba v jednej veci ten mediálny machizmus ruského prezidenta akosi nevyšiel. Na Putina sa totiž zosypali chvály aj z končín, odkiaľ si ich pravdepodobne vôbec neželá. Na internete debatuje aj ruská gej komunita a v jej diskusiách majú Putinove chlapácke fotografie čestné miesto. Ruskí gejovia dokonca zašli tak ďaleko, že Putinovu prezentáciu tela pokladajú za akúsi výzvu na toleranciu homosexuality, ba prirovnávajú jeho kamarátsky výlet s monackým princom k americkému filmu o romantickom vzťahu dvoch kovbojov Skrotená hora.
O romantiku však na tejto rybačke na Jeniseji naozaj nešlo. Teda, okrem tej romantiky, s ktorou si mnohí Rusi maľujú obraz svojho prezidenta ako bohatiera a svojej krajiny ako vládkyne a spasiteľky sveta.

.marína Gálisová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite