Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Festival à la Rossini

.časopis .hudba

Už dvadsaťosem rokov hudobných slávností pod blankytnou oblohou ozdobuje talianske Pesaro, rodisko skladateľa Gioacchina Rossiniho (1792 – 1868).

Už dvadsaťosem rokov hudobných slávností pod blankytnou oblohou ozdobuje talianske Pesaro, rodisko skladateľa Gioacchina Rossiniho (1792 – 1868).
Rastúci záujem o prehliadku tridsiatich deviatich Rossiniho operných kompozícii (tri naštudované diela ročne) odráža priam kultovú úroveň tohto defilé. Rossiniho kompozičné majstrovstvo a geniálna invencia, komická či dramatická zmyselnosť uvádzajú tisíce návštevníkov z celého sveta do varu.
Burleskná komická opera Turek v Taliansku (1814) je akoby pokračovaním melodického trysku predchádzajúcej Talianky v Alžíri (1813). Straka zlodejka (1817), známa svojou predohrou, v modernej režijnej a muzikálnej symbióze prekypovala vervou.
Skladateľova hudobná vynaliezavosť vyšperkovala inak prostú dejovú osnovu o slúžke odsúdenej za krádež striebornej lyžice, ktorú v poslednej chvíli oslobodili – lyžicu uchmatla a schovala v hniezde straka... A napokon famózny Otello (1816), ktorý vznikol pol storočia pred Otellom Giuseppe Verdiho, aj na relatívne strohej scéne oslovil dramatickosťou, gradujúcou tretím dejstvom, o ktorom ktosi trefne podotkol, že jeho noty diktoval majstrovi sám Boh...
Mnohé ďalšie koncerty vynikajúcich spevákov, kantáty a  posledná skladateľova omša kolorovali aj tento ročník operných sviatkov (festival venovaný len vlastným dielam má už iba Richard Wagner v Bayreuthe). V útulnom meste dostať temer všetko „à la Rossini“: od jeho figúrok, pohľadníc, značky čaju či tričiek až po súpravy cédečiek s nahrávkami a notový materiál umeleckého velikána – a chýrneho gurmána – prvej polovice 19. storočia.
Popri slávnych protagonistoch (za všetkých peruánsky tenorista Juan Diego Flórez a talianski speváci Michele Pertussi či Daniela Barcellona) má priestor aj nastupujúca spevácka generácia. Nádejní interpreti sa každoročne prezentujú v inscenácii opery Cesta do Remeša (1825) a mnohí práve v nej začínajú oslnivú spevácku kariéru.

.peter Kukumberg
Autor je neurológ.

Operný festival Gioacchina Rossiniho, 28. ročník, Pesaro, 8. – 21. august 2007.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite