Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

ušami Michala Kaščáka

.časopis .osobnosti

Otec národa. Spojenie na žasnutie. Mimoriadne plodný, geneticky pestrý. Otec slovenského politického národa, ten to má trošku ľahšie, ešte viac otec národa slovenských politikov. V každom prípade je dojímavé, čo všetko dokázal.

Otec národa. Spojenie na žasnutie. Mimoriadne plodný, geneticky pestrý. Otec slovenského politického národa, ten to má trošku ľahšie, ešte viac otec národa slovenských politikov. V každom prípade je dojímavé, čo všetko dokázal.
Štúr (pozor na poľovnícku vášeň, pán šepkajúci prezident), Hodža, Tiso, Vojtech Tuka (jeho popravu popiera skvelý herecký výkon v seriáli Major Zeman, diel Studňa, úloha šialeného otca so sekerou), Husák, Mečiar, Fico, Alojz Lorenc, Ján Čarnogurský (kresťan antiglobalista milujúci nekresťansky sa správajúcu globálnu veľmoc, v poslednom čase tak trochu pravicový Augustín Marián Húska), Augustín a zároveň Marián a zároveň Húska, Boris Zala, Dzurinda, Slota, Rafael a zároveň Rafaj, Oľgo-Viero-Katarína Keltošovo-Tomanovo-Tóthová, alebo Karol Konárik. Nuž, tata bol kozmopolita agrárno-katolícko-komunisticko-fašisticko-evanjelicko-robotnícko-demokraticko-autokraticko-ateistického vierovyznania. Nezávidím nikomu, kto by mal byť označený za otca celej tej zaujímavej spoločnosti.
Ten titul by som neprial ani Dušanovi Jarjabkovi – aj keď k brade a múdrosti by sa mu hodil. Čo takto Jožo Ráž? Od festivalov socialistickej politickej piesne to dotiahol cez ospevovanie HZDS až na míting KDH, podľa vlastných slov je veriacim, komunistom i zenbudhistom, je v ňom áno i nie, stoja za ním státisíce a jeho prítomnosť osvecuje. Bude otcovstvo uznané aj retrospektívne? Ešte zaujímavejšie bude hľadanie uja slovenského národa, jeho bratanca, švagra, svata, prababky a matky. Deti našťastie poznáme. Všetci by mali mať sochy a zásluhy zakotvené v ústave, busty by mali byť rozmiestnené vhodne po krajine, aby národ nezabudol, kto je jeho vznešená rodina – od maličkých bustičiek v kaviarničkách až po úchvatné nadbusty vytesané zo štítov Tatier. Neviem, či sa napokon naše astrálne politické spektrum dohodne na jednom otcovi, prípadným riešením by mohlo byť mnohootcovstvo zhmotnené v mnohojedinosti. Busta by potom mala črty každého spoluotca alebo by išlo o súbustie či prvú mnohohlavú jednobustu. Ako mi je dobre, že nie som politik – svojho tatu poznám, mám ho rád a oceňujem jeho zásluhy na mne ako takom. Nepotrebujem na to zákon ani bustu v predsieni.

.michala Kaščák
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite