Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jaroslav Haščák ide do väzby.

New York Petra Breinera

.peter Breiner .časopis .osobnosti

Súdiac podľa množstva a pestrosti kultúrnych podujatí, Košice sa naozaj chystajú do úlohy mesta kultúry, Európa-Neeurópa. Okrem kapelky s nešťastným názvom, bielych nocí a experimentálnych akcií funguje višegrádsky festival, stabilné ustanovizne ako divadlá, filharmónia a kluby, prebehli Konvergencie, chystá sa veľmi slušne obsadený džezový festival i festival súčasnej vážnej hudby, no hotový New York. A určite som všeličo vynechal.

Ak by si náhodou v tom všetkom „starí Košičania“, prívrženci mainstreamovej kultúry,  neprišli na svoje, chystá sa dokonca aj Košický operetný festival. Zjavne bolo treba vyjsť v ústrety publiku s istou úrovňou vkusu a zároveň dať šancu umelcom, ktorých kvality sú v tejto oblasti. Pripadá mi to, ako keby výtvarníci usporiadali medzinárodnú prehliadku záhradných sadrových trpaslíkov a nástenných vyšívaných jeleňov a potvrdzuje to aj festivalová internetová stránka, kde sa veselo snúbia pseudosecesné postavičky s Kremienkom a Chocholúšikom.

Aj ja som dostal príležitosť prispieť ku košickej kultúre a 11. novembra budem dirigovať Štátnu filharmóniu v zaujímavom koncerte. V programe sú diela mne blízkych skladateľov, ktorých som stretol v rôznych etapách svojho života. Jožka Podprockého (na programe je jeho Quasi a Fantasia) som stretol ako žiačik košického konzervatória, kde ma ako začínajúci pedagóg učil skladať. Ani sa nám nesnívalo, že raz budem dirigovať jeho skladby. Potom som začal študovať na VŠMU v Bratislave, kde bol mojím skladateľským spolužiakom Vlado Godár (Dariačangin sad) a keď som onedlho začal hrať v „jazzrockovej“ skupine Fórum 57, na basovej gitare tam hral ďalší kolega skladateľ a dnes môj americký spoluobčan, Jožko Kolkovič (Koncert pre akordeón a orchester).  

V Košiciach som už dirigoval naozaj všeličo, dokonca (moralisti majú opäť skvelú možnosť zapracovať) aj známu slovenskú sprostonárodnú pesničku „Jaj mamičko, svrbí ma, kis angyalom...“ v orchestrálnej úprave. Toto však bude po prvý raz, keď budú na programe tri dobré skladby a všetci autori sú moji priatelia. Také niečo sa nepodarí často, najmä odkedy sa Jožko Brahms urazil, že uprednostňujem Felixa Mendelssohna. Príďte.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite