Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

EÚ: vaše deti, naše deti

.časopis .týždeň vo svete

Začítajte sa do bruselských dokumentov a prestanete sa báť o vaše deti: Európska únia ich ochráni pred obezitou, kovovými preliezačkami a šmýkačkami, ako aj pred „neštandardnými“ detskými tábormi. Milé deti, radujte sa.

Začítajte sa do bruselských dokumentov a prestanete sa báť o vaše deti: Európska únia ich ochráni pred obezitou, kovovými preliezačkami a šmýkačkami, ako aj pred „neštandardnými“ detskými tábormi. Milé deti, radujte sa.


Toto teplé leto nadnárodné inštitúcie v Bruseli zasvätili deťom. Európska komisia najskôr vydala Bielu knihu o výžive, nadváhe, adipozite: stratégia pre Európu. Komisia v dokumente upozorňuje, že v posledných troch desaťročiach drasticky vzrástla nadváha, ktorá zasahuje okolo 30 percent detskej europopulácie. No a s tým treba podľa EÚ niečo rýchlo urobiť – ako povedal pred časom príslušný komisár Markos Kyprianou, detská obezita je „najväčšou zdravotníckou výzvou EÚ v 21. storočí“. Komisia chce výzve doby čeliť, a preto vytvorila Akčnú platformu za výživu, telesný pohyb a zdravie, cez ktorú mimovládky tlačia na potravinárske firmy, aby redukovali tuk, cukor a soľ v potravinových produktoch.
Ale aj to,  aby potraviny s vysokým obsahom cukru či tuku nepropagovali v reklame (lebo deti to, čo vidia, chcú aj papať a ani sa nenazdajú a v dokumentoch EÚ sú označované ako „obézne deti“). Európska únia v Bielej knihe oznámila, že do roku 2010 bude preverovať, nakoľko boli tieto opatrenia zatiaľ na „dobrovoľnej“ báze účinné. Ak EÚ zistí, že účinné neboli, v záujme nadnárodnej ochrany detí pred maškrtením prikročí k zákonným opatreniam. Lenže nielen zdravie je pre bruselských byrokratov vrcholnou hodnotou. Dôležitá je aj hygiena. A tak od budúceho roka začne platiť nový predpis EÚ, podľa ktorého bude musieť mať každý detský tábor čističku odpadových vôd. České Hospodářské noviny varovali, že keďže EÚ nepripúšťa výnimky a tieto podmienky budú nesplniteľné najmä pre skautské tábory, mnohým z nich tak hrozí, že zaniknú. Jednoducho, mobilné chemické kadibudky ani nič podobne nekomfortné nové štandardy EÚ neznesú, v Bruseli totiž zvíťazil princíp, že táboriace a v prírode šantiace deti majú nárok na vysoký hygienický luxus aj mimo rodinného kozuba. Bez štandardu žiadny tábor, nech deti radšej ostanú doma (ale nech nejedia sladkosti!). Ako je táto hygienická norma zlučiteľná s cieľom vyššie uvedenej „antiobezitnej“ akčnej platformy, ktorá už vo svojom názve propaguje telesný pohyb, v húštine euronoriem zrejme nepochopia ani mnohí dospelí. Európske ťaženie za krajší život detí práve zažívajú aj mnohé slovenské obce a mestá. Tie musia v dôsledku nových predpisov Únie rekonštruovať a v horšom prípade pre nedostatok peňazí aj zrušiť detské ihriská a pieskoviská. Do konca júna 2008 treba totiž nahradiť kovové preliezačky a šmýkačky bezpečnejšími plastovými alebo drevenými. Nič proti plastu a drevu, na lozenie sú asi naozaj vhodnejšie než kov. V tomto dokonalom svete predsa však čosi nehrá. Politici v rôznych zmluvách a bruselskí úradníci vo svojich dokumentoch tvrdia, že EÚ je prísne budovaná na zásade subsidiarity, podľa ktorej riešia inštitúcie v Bruseli také problémy, ktoré nie sú zvládnuteľné na úrovni štátu či obce. Veru tak, toto sú príklady par excellence: problémy skautských táborov kdesi na kraji lesa a preliezačiek so šmýkačkami v takej Petržalke nepozná a nevyrieši nik lepšie než komisár v Bruseli.   

.martin Hanus
 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite