Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

New York Márie Modrovichovej

.mária Modrovichová .časopis .osobnosti

Social Network minulý víkend s pompou otváral New York Film Festival a predčil očakávania kritikov. Silné tvorcovské duo Fincher-Sorkin (Fight Club – Západné krídlo) sa prekonalo a predviedlo „ostré dialógy“ a „hlboké psychologické sondy do intelektuálnymi zápasmi nabitého akademického prostredia Harvardu a do súdobej spoločnosti,“ kde človek radšej postne osem komentárov na wall než by zdvihol telefón alebo zabúchal kamarátovi na dvere.

Recenzenti opatrne naznačujú, že film je skôr umením ako pravdivou výpoveďou o Zuckerbergovi, Zuckerberg sám v rozhovoroch pôsobí … trochu ako postava z filmu. 
Sociálna sieť prichádza za zvukov fanfár, popritom však v miestnych kinách už pár týždňov beží nenápadný film s názvom Catfish – Sumec. Dokument nakrútilo zopár dobrých židovských chlapcov (paralela s Zuckerbergom?), ktorí sa nezľakli, keď sa vzťahy z Facebooku, ktoré začali dokumentovať, potiahli mliečnou hmlou. To, že sú filmári „dobrí“ (ako kontrapunkt k spoločensky zabarikádovanému Zuckerbergovi?) im umožní 1) na začiatku naivne uveriť, že to, čo im fejsbúkový profil na druhej strane siete ponúka, je „naozaj“, 2) s najlepšími úmyslami vyraziť pátrať „po pravde,“ keď sa začnú vynárať problémy. Zuckerberg by heckol konto, ktoré je terčom podozrenia, chalani z Catfishu sadnú do auta a vyrazia nocou za dobrodružstvom, a, ako hlavný hrdina dúfa, za nádejnou love story. Mrazivé ticho sa rozhostí v kine, keď v temnote americkej stredozeme nazerajú oknom do tmavého opusteného domu. A potom sa prihodí život. 
Príbeh, ktorý sa odvinie, je originálnejší než akýkoľvek scenár, vymenia sa protagonisti, zaskočení sú diváci aj tvorcovia. Každému by som želala zažiť atmosféru amerického kina: ľuda sa nahlas delia o svoje pocity, na chvíľu sa nekontrolujúci unisono vzdychajú a tlieskajú – multiplikácia vzrušenia zosilňuje zážitok v hľadisku. Zuckerberg je síce revolucionár, a zástupy placháčov mu budú navžy vďačné, že im sprostedkoval sociálne vzťahy bez pýrenia sa, ale sumci nadviazali reálne spojenie s inými ľudskými bytosťami.  Absolútne nečakaná pointa na konci dokumentu z úst človeka, o ktorom si dovtedy myslíme, že je trochu mentálne zaostalý, pre mňa trápne symbolizuje víťazstvo človeka nad mašinou. 
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite