Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Tri recenzie

.časopis .ostatné

DIVADLO La Putyka
Bratislavskí diváci majú zlozvyk tlieskať postojačky každému, aj tomu najtrápnejšiemu predstaveniu, kde by sa malo len pískať a hádzať zhnité paradajky. Po pražskej inscenácii La Putyka, ktorá minulý týždeň dva dni hosťovala v bratislavskom DPOH a dva dni na Divadelnej Nitre, si konečne mohli overiť, ako to funguje, keď diváka silný zážitok postaví na nohy sám a núti ho pískať od nadšenia. La Putyka, projekt herca Rosťu Nováka v réžii tandemu SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), je predstavenie v štýle francúzskeho nového cirkusu pretaveného do podmienok českej putiky. Minulý rok získalo v Čechách všetky ocenenia, aké sa len dali. Plným právom. Nápaditosť, zmysel pre humor a virtuozita prestupuje všetky výstupy hercov, tanečníkov, akrobatických skokanov na trampolíne i „hand to hand“ akrobatov. Ich spoločná, priam hmatateľná radosť postupne pohltí každého diváka. To všetko organicky dopĺňa nápadito zaranžovaný, pohotovo reagujúci hudobno-spevácko-klaunský sprievod Tros Discotekos (časť kapely Nightwork Jan Maxián, Vojtěch Dyk, Jakub Prachař). I keď tento cirkus nemá dej v klasickom slova zmysle, i keď jednotlivé výstupy vyzerajú ako náhodné improvizácie, všetko je dokonale premyslené a vygradované. Počas celého predstavenia majú pripravené ďalšie a ďalšie očarujúce prekvapenia. Za krčmovými rečami o ničom je skrytá hlboká výpoveď. Po predstavení má človek chuť nielen na pivo a panáka, ale chce sa mu žiť. Mimoriadne detoxikačný kus!
.ea

KNIHA Arnaldur Indridason: Seance smrti Moba, 2010
V posledných dňoch sa v kníhkupectvách objavili dve detektívky, ktoré majú viacero spoločných rysov. V obidvoch ide nielen o aktuálnu vraždu, ale aj o dávno zabudnutý starý zločin, v obidvoch prípadoch sa vyšetrované záležitosti osobne dotýkajú vyšetrovateľov a obidve detektívky vysoko prečnievajú nad priemer tohto neprávom opomínaného literárneho žánru. Autorom prvej z nich je v súčasnosti najúspešnejší islandský spisovateľ Arnaldur Indridason, ktorého vďaka edícii Severská krimi vydavateľstva Moba už celkom dobre poznáme. A poznáme aj jeho nezdravo žijúceho, no mimoriadnou intuíciou a tvrdohlavosťou obdarovaného detektíva Erlendura. Prípad, do kterého sa púšťa, vyzerá ako jednoznačná samovražda: v chatke na brehu jazera v Thingevellire nájdu obesenú ženu. Od jej manžela sa dozvedá, že sa ťažko vyrovnávala so smrťou svojej matky a útechu hľadala v špiritistických seansách. Viacero vecí však podľa Erlendura nesedí. Pátranie ho zároveň privádza k starému prípadu nezvestného mladíka, ktorého jeho zomierajúci otec stále ešte čaká. A na dôvažok si Erlendur spomína na svoje vlastné traumy z detstva. Ako to už v detektívkach býva, nakoniec všetko do seba zapadne, ale len v kvalitných detektívkach to „zapadanie” vytvorí vzrušujúci viacvrstvový príbeh, ktorý znesie aj náročnejšie literárne kritériá. No a Seance smrti je kvalitná detektívka. Island, jazerá, temnota, nenávisť, láska. Je tam všetko.
.jk

KNIHA Tana Frenchová: V lesích Argo, 2010
Mladá írska spisovateľka Tana Frenchová je na rozdiel od Arnaldura pre nás neznáma. Kniha V lesích je jej prvotina – v origináli vyšla v roku 2007. Vyšetrovateľ, ktorý príbeh rozpráva v prvej osobe, sa volá Adam Ryan. Pred dvadsiatimi rokmi utrpel ťažkú traumu – keď sa ako dieťa hral s kamarátom Petrom a kamarátkou Jamie v lese pri obci Knocknaree, došlo k tragédii. Nikto nevie, čo sa presne stalo, pretože Peter a Jamie sú odvtedy nezvestní a Adam, ktorého po dvoch dňoch našli polomŕtveho v lese, si na nič nedokázal spomenúť. Už niekoľko rokov pôsobí na dublinskom oddelení vrážd, keď v tom istom lese dôjde k vražde malého dievčatka. Rob Ryan (ako dospelý používa svoje druhé krstné meno) pred šéfom zatají, že sa ho prípad môže aj osobne dotýkať a spolu s kolegyňou Cassie začnú vyšetrovanie. Tana Frenchová nás ako stará mazáčka vedie do tmavého lesa, v ktorom spolu s detektívmi ťažko rozoznávame skutočné od domysleného, hľadanie vraha umne splieta s osobnými drámami Roba a Cassie, dotkne sa skorumpovaných politikov, zobudí spiacich démonov. „Pravda je podstatou naší profese, smyslem každého našeho kroku a hledáme ji za pomoci intrik pečlivě vystavených ze lží a zatajování,” konštatuje Rob Ryan. Pravda a lož, dobro a zlo. Je medzi nimi obrovský rozdiel, len ich niekedy ťažko dokážeme rozlíšiť. 
.jk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite