Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

DIVADLO Štúrovci (Koncert zrušený)

.časopis .divadlo

Majú to ťažké dnešní divadelníci, ak chcú prilákať divákov otupených telenovelami, reality šou a inými trikmi komerčných televízií.

Majú to ťažké dnešní divadelníci, ak chcú prilákať divákov otupených telenovelami, reality šou a inými trikmi komerčných televízií.
Tu je každá rada dobrá a každý bláznivý nápad vítaný. Hm, a čo takto spievajúci štúrovci? Režisér Dodo Gombár a dramaturg a autor hudby Róbert Mankovecký (v hre pankový gitarista Bernolák) na to nešli zo zlého konca. Marek Geišberg ako Štúr, Dano Heriban ako Chalupka, Ondrej Kovaľ ako Kráľ a Miloslav Kráľ ako Sládkovič a spoluautor hudby sa robia, že sú rocková kapela, ktorá skúša nový program s vokalistkami Marínou a Adelou.
Texty klasikov sú na prvé počutie kvalitnejšie ako to, čo ponúka bežná pop-music, ale v spojení so súčasnou hudbou znejú, s výnimkou gospelu a hip-hopu, predsa len akosi nepatrične. Navyše národne angažované vety miestami evokujú festival politickej piesne v Martine. V každom prípade však treba zložiť cylinder dolu pred hudobne a spevácky kvalitne podkutými hercami. Autori inscenácie však akoby svojmu skvelému nápadu celkom neverili a potrebovali sa poistiť – čo keď, reku, spojenie súčasnej hudby s textami klasikov nebude dosť šokujúce? A tak pribudla scéna s opitou Štúrovou matkou (skvelá Jana Oľhová), tragickým výstrelom z pušky, štipkou surrealizmu a priehrštím trápnych vulgarizmov. Nuž, nebol som z toho celkom v p...i, ako zneli posledné slová inscenácie, ale dáke básničky od štúrovcov si určite rád znova prečítam. 

.vladimír Potančok
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite