Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Kniha

.časopis .divadlo

„Tvrdé, do posledného miestečka obsadené lavice. Dusný zápach spotených tiel a lacných limonád. Vo vozni je tma. Lampy sú vypálené, možno iba zhasnuté, lebo nikto z cestujúcich nemá záujem čítať na takej dlhej ceste.

„Tvrdé, do posledného miestečka obsadené lavice. Dusný zápach spotených tiel a lacných limonád. Vo vozni je tma. Lampy sú vypálené, možno iba zhasnuté, lebo nikto z cestujúcich nemá záujem čítať na takej dlhej ceste.
Ak niekto trvá na tom, aby vo vozni bolo tma, musí to byť osoba s istým postavením alebo vplyvom, takže lepšie je nezačať sa s ňou o tom hádať v nočnom rýchliku medzi Prahou a Bratislavou roku 1951.“
Tak sa začína kniha Vtedy v Bratislave od Žo Langerovej. Sú to spomienky ženy, ktorá sa vydala za ľavicového intelektuála Oskara Langera a hoci sa im podarilo ujsť pred fašistickou hrôzou do USA, láska k vlasti a komunistické ideály ich privolali po vojne naspäť. Kniha je napísaná veľmi osobne a okrem toho, že ukazuje tragédiu osudu tých, ktorí strane slepo verili a doplatili na to vlastným životom, je hlavne skvelým svedectvom o vytriezvení, ceste za pravdou a schopnosti zachovať si jasný zrak – zbavovať sa sebaklamov.
Silná kniha jednej výnimočnej ženy s výnimočným osudom prežitým na tých istých miestach,  po ktorých denne chodíme aj my...
Letné čítanie, to sú napínavé detektívky alebo aj „psychologický horor v štýle starej dobrej anglickej školy“ napríklad nová kniha od Trevaniana Léto s Káťou. Kniha sľubuje príbeh omamného leta, ktorý však so „strašidelnou precíznosťou zabieha do najtemnejších kútov ľudskej duše“.
A ešte niečo pre milovníkov populárno-vedeckej literatúry. John Derbyshire, absolvent Londýnskej univerzity, člen jej akademického zboru, ktorý však píše i beletriu a venuje sa aj žurnalistike, napísal ďalšiu zo svojich kníh popularizujúcich matematiku, Posedlost prvočísly. Je o prvočíslach a ich sláve v matematickom svete – patria v ňom vraj medzi najslávnejšie problémy, napriek mnohoročnému úsiliu najlepších svetových mozgov sa mnohé domnienky o nich nepodarilo ani vyvrátiť, ani potvrdiť, hoci sa prišlo na mnohé súvislosti napríklad s kvantovou teóriou. (No nie je to úžasné? Absolútne nerozumiem, ale fascinuje ma to!) Autor sa podujal na neľahkú úlohu. Nezrozumiteľnú Riemannovu hypotézu vám vysvetlí v knihe tak, že jej nakoniec porozumiete. Tu je Riemannova hypotéza: „Všechny netriviální nulové body funkce zeta mají reálnou část rovnou jedné polovině.“  Tak a je to! Sú veci, ktoré skrátka platia, hotovo, bodka, dovidenia!

.lucia Piussi
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite