Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Nenávisť na internete

.tomáš Gális .časopis .médiá

Anonymita internetu poskytuje priestor na to najhoršie, čo v človeku je – takýchto a podobných viet sme už za tie roky počuli veľa.

Dôkazom sú už roky stránky ako Prop.sk, kde anonymní hrdinovia správnej rasy a národnosti už dlho rozširujú nenávisť voči homosexuálom, Rómom, Židom. Smutným príkladom sú aj anonymné diskusie pod článkami v serióznych médiách, kde sa to výpadmi voči spomínaným skupinám, ale aj voči politikom, ateistom či veriacim len tak hemží. 
S nástupom Facebooku sa ukázalo, že spomínaná veta síce platí, ale aj s dôvetkom, že to najhoršie, čo v človeku je, dokáže dotyčný aj podpísať. 
Niekoľko príkladov. Facebooková stránka Naše Slovensko mala minulý týždeň už viac ako 21-tisíc fanúšikov, ktorí tu napríklad „diskutujú“ o článkoch ako Cigáni kradnú psích miláčikov – tí končia v guláši. Na stránke Som proti tomu, aby sa cigánom stavali bytovky zadarmo (vyše 138-tisíc členov!) existujú aj diskusné fóra s názvami Plyn?, Špiny či Zoberte si všetci svoje peniaze od štátu a potom nezvýši na cigánov. Na stránke Som proti pochodu homosexuálov v uliciach Bratislavy ešte mesiac po pochode pribúdali výlevy typu „elektrošoky to vyriešia“. Naopak, v skupine s názvom Cirkev štve ľudí proti homosexuálom a tým podporuje násilie a nenávisť sa zase môžeme dočítať, že „cirkev podporuje samovraždy homosexuálov a podporuje nenávisť a násilie voči nim.“
Iste, na Facebooku existuje možnosť nahlásiť nevhodnú stránku či skupinu, ktorá rozširuje nenávisť, ale zdá sa, že správcovia Facebooku sa slovenskými hláseniami nedávajú príliš ovplyvňovať. Aj preto mohlo nedávno občianske združenie Ľudia proti rasizmu v publikácii Facebook 1939 napísať, že na sociálnej sieti k 1. marcu 2010 zmonitorovalo 114 skupín a stránok, ktoré svojím názvom alebo obsahom hanobia rómske etnikum. Členovia skupín a fanúšikovia stránok podľa tejto publikácie „svojimi diskusnými vstupmi a prezentovanými výrokmi najčastejšie spĺňajú skutkovú podstatu trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia (§ 423 Trestného zákona), ako aj  trestného činu podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, farbe pleti, etnickej skupine alebo pôvodu
 (§ 424a Trestného zákona)“. 
Zostavovateľka publikácie Irena Biháriová píše, že „monitoring sociálnej siete FB nás priviedol k zisteniu, že väčšina nenávistných postojov vychádza z nedostatočnej znalosti právnych aspektov rasizmu a diskriminácie, z nedostatočnej informovanosti o probléme a nízkej znalosti významu pojmov, ktoré sa v týchto prejavoch najčastejšie skloňujú.“ 
Pred rokom – dvoma, keď sa Facebook na Slovensku udomácňoval, vyzeral najmä ako skvelý nástroj na obnovovanie starých priateľstiev, zdieľanie fotiek či videí. Veľmi rýchlo sa však ukázalo, že je to aj skvelý nástroj na prezentáciu zla ukrytého v ľudskej duši. Paradoxne, možno je to tak nakoniec lepšie. Človek tak môže ľahšie zistiť, čo má za kamarátov.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite