Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dánske pochybnosti

.časopis .týždeň vo svete

Priznám sa bez mučenia. Som europeista. „Byrokratov“ v Bruseli pokladám za lepších od našich politikov práve preto, že sú to úradníci, a nie politické figúrky. S českým prezidentom Václavom Klausom preto vediem pre EÚ názorovú vojnu.

Priznám sa bez mučenia. Som europeista. „Byrokratov“ v Bruseli pokladám za lepších od našich politikov práve preto, že sú to úradníci, a nie politické figúrky. S českým prezidentom Václavom Klausom preto vediem pre EÚ názorovú vojnu. Keď ma jeden z jeho najbližších spolupracovníkov nazval jedným z hlavných exponentov „europeizmu“ v Česku, neurazil som sa, skôr ma to potešilo. Ale zato som bol urazený, ba priam pobúrený, keď Klaus odmietol na Pražskom hrade vyvesiť vlajku Európskej únie – vraj kým bude prezidentom on, bude tam visieť iba tá česká. Rovnako som bol nespokojný s tým, že v Česku sa bude platiť eurom najskôr až päť rokov po Slovensku.
Musím sa priznať, že stačil týždeň v Dánsku, a ja som vo svojom europeistickom nadšení trochu poľavil. Dáni nie sú žiadni eurofederalisti, práve naopak. Za ten týždeň v Dánsku som nevidel jedinú vlajku Únie, zato stovky dánskych vlajok, ktoré v tej rovinatej a veternej  krajine vešia na stožiar pred dom takmer každý tamojší našinec. V Dánsku neplatí euro, ale dánske koruny, čo syn Jakub vďačne privítal. Eurá mu totiž pripadajú nudné. Skoro na všetkých je nemecká orlica a pekné veru nie sú. Dánska koruna je zato krásna mena. Od noblesných staromilských bankoviek až po čarovné dierkované päť-, dvoj- a jednokoruny, ktoré si chcel silou-mocou priviezť aj domov – hoci si za ne bol mohol kúpiť ešte nejaké malé  Lego. Dáni si tiež v rámci národnej hrdosti držia nielen svoju menu, ale aj svoje ceny – v priemere takmer za čokoľvek štyrikrát vyššie než na Slovensku a dvojnásobné aj voči tým nemeckým. Tak si zaisťujú, aby ich päťmiliónový štát osemdesiatmiliónové Nemecko nevykúpilo. A čo sa týka domov pri mori, majú na ten istý účel dokonca zvláštny „protinemecký zákon“ – Únia, neúnia.
To dánske európanstvo, hrdé a bez komplexov, sa mi zapáčilo. A donútilo ma premýšľať, či to s tými modrými únijnými vlajkami na každom rohu nepreháňame. Napokon, videl som ich na každom kroku aj v Moldavsku, kde vládnu komunisti a ktoré nebude v Únii ani o päťdesiat rokov.

.luboš Palata, Kodaň
Autor je redaktor Lidových novin.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite