Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tomanová pomáha 2. pilieru

.časopis .týždeň v ekonomike

Znie to dobre, keď premiér vyhlási, že ministerka Tomanová mala odvahu ísť do konfliktu s DSS a preto je obeťou médií. Kto sa však pozrie na ministerkine skutky a návrhy, objaví namiesto konfliktu výdatnú pomoc.

Znie to dobre, keď premiér vyhlási, že ministerka Tomanová mala odvahu ísť do konfliktu s DSS a preto je obeťou médií. Kto sa však pozrie na ministerkine skutky a návrhy, objaví namiesto konfliktu výdatnú pomoc.


Začalo sa to obmedzením prestupov medzi DSS – to bolo prvým ústretovým činom voči správcovským spoločnostiam. Poslanec Róbert Madej, v tom čase poradca ministerky Tomanovej, predložil do parlamentu návrh na zavedenie takzvaného akceptačného listu, ktorý za 500 Sk vystaví Sociálna poisťovňa. Zákonom 677/2006 bol tento návrh schválený a od 1. januára 2007 je menej prestupov (než by bolo bez poplatku) a tým pádom menej vyplatených provízií. Tým sa však ústretovosť voči DSS nekončí.

.od stropu po strop
Momentálny návrh novely zákona o sociálnom poistení pomôže DSS ďaleko rafinovanejšie a výdatnejšie. Ide o umožnenie prestupu medzi I. a II. pilierom a o zrušenie obmedzenia stropu pri odvodoch. Strop pre výpočet odvodov znamená, že ten, kto zarába v hrubom viac ako 56 283 Sk mesačne, platí odvody len z uvedenej sumy – 13,4 percenta zamestnanec a 35,2 percenta zamestnávateľ. Maximálna výška odvodov je teda 26 045 Sk (plus 0,8 % za úrazové poistenie, ktoré z nepochopiteľných dôvodov strop nemá, rovnako nepochopiteľne, ako má nemocenské a garančné poistenie len polovičný strop). Oproti tomu stoja takzvané benefity čiže dôchodky, nemocenské, dávka v nezamestnanosti a podobne, ktoré tiež majú svoju maximálnu výšku. A od roku 2004 existuje dokonca priamy vzťah medzi výškou odvodu a benefitom, takzvaná zásluhovosť. Čím viac teda niekto odvádza (až po strop), tým viac dostane (až po strop).


.výhoda pre 2. pilier
Návrh novely zákona o sociálnom poistení ruší strop pri dôchodkových odvodoch (to je odvod na starobné poistenie, odvod na invalidné poistenie a odvod do rezervného fondu), ale neruší strop pri dôchodkoch. Keď niekto zarába povedzme štvornásobok priemernej mzdy (75 045 Sk), bude platiť (on a jeho zamestnávateľ) odvody vo výške 31 439 Sk, čiže o 5 394 Sk viac ako doterajšie maximum. Bez toho, aby dostal čo len o korunu vyšší dôchodok. Z toho vyplýva, že zrušenie stropu pre odvody je daň. Konkrétne milionárska daň, ako vyhlásila pani ministerka.
Fígeľ príde teraz. V II. pilieri sa dôchodok vyráta z nasporenej sumy a žiadne ďalšie maximum či iné obmedzenie neexistuje. V priamom porovnaní to znamená, že človek len v I. pilieri so mzdou 75 045 Sk bude platiť vyššiu daň o 5 394 Sk, zatiaľ čo človek s tou istou mzdou, ale v II. pilieri bude platiť vyššiu daň len o 3 706 Sk a o zvyšných 1 688 Sk mu stúpne suma, ktorú si každý mesiac šetrí na dôchodok v II. pilieri.
Veľmi praktické je, že spolu so zrušením stropu pre dôchodkové odvody pani ministerka navrhuje aj umožniť prestup medzi piliermi – z druhého do prvého, ale aj naopak. Pre DSS má táto navrhovaná zmena hneď dve výhody. Po prvé im zrušenie stropu prinesie vyššie príjmy pri už existujúcich sporiteľoch takmer o jednu miliardu korún ročne, a po druhé im to  prinesie až 20-tisíc nových klientov. Zrušenie stropu sa totiž dotkne asi 110-tisíc ľudí, z ktorých asi 20-tisíc nie je v II. pilieri. Pri takomto výraznom zvýhodnení II. piliera a zároveň umožnenom prestupe doň bude nových klientov pribúdať jedna radosť.

.lyžiarka Tomanová?
Umožnenie prestupu je správna vec. Po prvé preto, že dá sa s premiérom len súhlasiť, keď tvrdí, že DSS robili bombastickú reklamu a sľubovali hory-doly, konkrétne vysoké výnosy. A potom – bude len dobré, keď tí, ktorí zistili, že je to pre nich nevýhodné, budú môcť svoje  rozhodnutie revidovať. Navyše umožnenie prestupu zvyšuje slobodu jednotlivca, a to je dobré samo osebe.
Zjavne už aj zodpovedným došlo, že zrušiť strop pre dôchodkové odvody a nezrušiť strop pre dôchodky musí budiť podozrenie, či pani ministerka nechodí lyžovať. Niekam do Álp.
A tak v stredu po vláde premiér pripustil možnosť, že by sa zrušili obidva stropy. Ten pre odvody aj ten pre dôchodky. Lenže, čo tým získame? Stúpnu príjmy Sociálnej poisťovne, to je jasné, ale alikvotne stúpnu aj výdavky a s nimi aj deficit Sociálnej poisťovne. Zrušenie stropu skrátka nerieši vôbec nič.
Čo teda treba urobiť? Treba zastaviť vnášanie zásluhovosti do systému a posilniť solidaritu v I. pilieri. Zásluhovosť v II. pilieri je reálna, dôchodok sa vypočíta podľa nasporenej sumy (a práve preto musí obsahovať I. pilier solidaritu pre tých, ktorí si z akýchkoľvek dôvodov nenašetrili nič alebo len málo), zatiaľ čo zásluhovosť v I. pilieri je len virtuálna a k tomu ešte zle nastavená s výsledkom, že chudobní doplácajú na bohatých. Okrem tejto systémovej zmeny je nutných niekoľko parametrických zmien, konkrétne nižšia valorizácia, vyšší dôchodkový vek, rozšírenie základu na výpočet odvodov, ročné zúčtovanie a podobne. No a keď pani ministerka a premiér budú mať skutočnú odvahu, tak sa pustia do dôchodkov silových zložiek.

.richard Sulík
Autor je bývalý poradca ministra financií.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite