Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Vojna!

.časopis .komentáre

Premiér rád bojuje na viacerých frontoch súčasne. Nestačilo mu, že vedie zápas s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a zdravotnými poisťovňami, začal si nový súboj – s novinármi.

Premiér rád bojuje na viacerých frontoch súčasne. Nestačilo mu, že vedie zápas s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami a zdravotnými poisťovňami, začal si nový súboj – s novinármi.
Hoci tento mediálny front otvoril Smer vlastne už v deň volieb, bola to zatiaľ len taká „čudná vojna“. Občas padol výstrel, ale potom sa armády stiahli do zákopov. Tentoraz však Fico použil fakt veľký kanón, keď obvinil novinárov z korupcie. Vraj budú nasledovať aj trestné oznámenia. Médiá stiahli chvost, začali sa ospravedlňovať, priznávať mená. Premiér Fico sa mohol chvíľočku cítiť ako víťaz. Ale trvalo to iba pár hodín. Zabudol, s kým bojuje. Pár hodín po bombastickom odhalení alpského výletu, o ktorom nie je vôbec jasné, či to bola naozaj lyžovačka, vyšiel denník Plus jeden deň s titulnou fotografiou premiéra, ako sa ráno o pol deviatej korčuľuje na dunajskej hrádzi so svojou spolupracovníčkou – a podľa bulvárnych médií aj blízkou priateľkou.
Robert Fico stratil nervy a vydal vyhlásenie, ktoré svojím slovníkom a štylizáciou prezrádza, že stráca nervy. Je vraj smiešne a nechutné, ak sa novinári, ktorí ho chcú odfotiť korčuľujúceho sa na verejnom priestore, „plazia v mokrej tráve ako slizké hady“. Vládne vyjadrenie celkom zaujalo svojím netradičným prirovnaním, aké sa v politických súbojoch u nás bežne nepoužívajú. Ale je to tak – Fico vyhlásil vojnu – a v mokrej tráve sa plazia nielen slizké hady, ale aj vojaci nasadení v prvých líniách. Boj si žiada svoje, aj nasadenie v ťažkých prírodných terénoch.
Ale vážne. Môžeme si o spôsoboch práce papparaziovských fotografov myslieť svoje, ale premiér musí vedieť, že mediálnu vojnu nemôže nikdy vyhrať. Lebo aj novinári sú len celkom normálni ľudia – a keď ich začne niekto urážať a obviňovať, vyvinú mimoriadnu aktivitu a tempo. Novinárska armáda je silná vďaka svojmu vplyvu, nepotrebuje na to ani peniaze od DSS. A Ficova úderka je slabá. Je to vlastne iba malá skupinka (Glendová, Rýsová, zopár oddaných v Novom slove, nespoľahlivý Hreha a v pozadí možno minister Maďarič) bez akýchkoľvek batérií v zálohe. S touto partičkou sa možno dá vyhrať jedna bitka, ale celá vojna? A mimochodom, v regulárnej vojne platí: nepriateľ nikdy nespí, a už vôbec nie ráno okolo ôsmej, keď si premiér obúva korčule.

.eva Čobejová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite