Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia 30. septembra


Očami Doroty Nvotovej

.časopis .osobnosti

Myslím, že keby sa robila anketa o najobľúbenejší ľudský sen, jednoznačne by viedlo lietanie. Ešte som nepočula, že by sa niekomu nikdy nesnívalo, že lieta.

Myslím, že keby sa robila anketa o najobľúbenejší ľudský sen, jednoznačne by viedlo lietanie. Ešte som nepočula, že by sa niekomu nikdy nesnívalo, že lieta.
Každý lietame vo sne nejako inak – niekto musí skočiť z útesu, iný sa rozbehnúť, roztiahnuť ruky a nabrať vztlak, niekto sa zdvihne len silou myšlienky. Ja osobne sa musím pekelne sústrediť a vzápätí začať plávať prsia. Potom sa pomaly začnem dvíhať. Jedno v tých snoch máme však spoločné. Istotu, s akou to robíme a presvedčenie, že je to tá najjednoduchšia vec na svete. Vždy keď sa mi to sníva, v duchu si v tom sne hovorím, že to musím konečne vyskúšať aj keď sa zobudím, ale nie ako minule, že si len na to spomeniem a zasmejem sa, ale skutočne to skúsiť, hneď ráno, ešte v posteli. Nadýchnuť sa, sústrediť, plávať a ....letíme. Prvýkrát som to skúsila za bdelého stavu asi ako desaťročná. Bola som hrozne sklamaná. V tom sne to bolo predsa také reálne! Kohokoľvek sa na tento sen spýtam, hovorí mi to isté.
Nie je to zvláštne? Prečo sa nám to sníva? A prečo sa nám to nesníva častejšie? V istom období môjho života sa mi lietanie snívalo aspoň raz do mesiaca, teraz to však redne a už som nelietala asi tri roky. Znamená to niečo? Nedávno som videla film Jaka Paltrowa Sladké sny, ktorý je o lucidnom snení. To je také snenie, ktoré dokážeme ovplyvňovať. Tá myšlienka sa mi zapáčila a rozhodla som sa cibriť tú techniku a privolať si lietajúce sny. Ale hlavne zbaviť sa častých nočných môr. Vraj sa treba v priebehu dňa pozerať často na ruky, resp. dlane a potom v sne sa znova na ne pozrieť, a to nám pomôže ovplyvniť dej sna. A ešte je vraj dobré pred spaním zhasnúť, zasvietiť a znova zhasnúť svetlo v izbe. Dnes som začala s pozorovaním rúk, tak uvidíme aký osoh to bude mať. Stala sa mi totiž taká nemilá vec, ktorej nedokážem neprikladať význam. Minulú noc som mala lietajúci sen. Po troch rokoch. Nadýchla som sa, začala plávať...a nič. Nedokázala som odlepiť nohy od zeme. A po prebudení som bola z toho ešte nešťastnejšia ako v sne. Čo to, preboha, znamená? Ráno mi moja sestra povedala, že sa jej po dlhom čase snívalo, že lieta. A že ja som ostala na zemi a lietať som nevedela. Ostala som ako obarená a povedala jej o svojom sne. Bojím sa, že so schopnosťou lietať stratím veľa ďalších vecí. Idem sa pozrieť na ruky.

.dorota Nvotová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite