Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Rušné časy v STV

.časopis .udalosti

V Slovenskej televízii sa dejú veci. Nespokojní redaktori spravodajstva nahlas hovoria o politických zásahoch a cenzúre, vedenie televízie kľučkuje a chabo sa bráni, Rada STV sa bezzubo prizerá.

V Slovenskej televízii sa dejú veci. Nespokojní redaktori spravodajstva nahlas hovoria o politických zásahoch a cenzúre, vedenie televízie kľučkuje a chabo sa bráni, Rada STV sa bezzubo prizerá. Riaditeľ STV Radim Hreha, ktorý na minulotýždňové mimoriadne zasadanie Rady STV prišiel a mohol si vypočuť vyhlásenia viacerých svojich redaktorov aj obranu ich šéfa Jána Šmihulu, len alibisticky vyhlásil, že za situáciu môže nesystém, ktoré vraj v STV roky pretrvával. V rozhovore pre Hospodárske noviny vyjadril dokonca prekvapenie, že sa niečo v spravodajstve deje a na redaktorov zaútočil slovami: „Za minulého vedenia viacerí z nich pracovali tak, že dostávali napísané, čo majú robiť. Niekedy mám pocit, že ich odchod je nejaká kampaňovitá akcia.“ Výhrady redaktorov k vedeniu spravodajstva neprijal ani jeho šéf Ján Šmihula. Ten dokonca redaktorom vyčítal bulvárnosť, neskúsenosť a nekvalitnú prácu. „Aj po 25 rokoch v novinárčine sa môžem pokojne pozrieť do zrkadla,“ vyhlásil Šmihula.
Člen rady Miroslav Kollár, ktorý inicioval zasadanie rady, navrhol uznesenie, v ktorom by Rada skonštatovala, že vinou neprofesionálneho vedenia spravodajstva nebola ochránená redakčná nezávislosť novinárov. Uznesenie však nezískalo dostatok hlasov, a nebolo preto schválené. Rada iba skonštatovala, že „spravodajstvo STV najmä z hľadiska kvality, profesionality a všestrannosti neplní v celom rozsahu požiadavky na vysielanie verejnej služby, čo je dôsledok dlhodobého procesu jeho oslabovania, nestability a častých personálnych zmien“. Sklamanie z priebehu rokovania a zo situácie v televízii dalo mnoho redaktorov najavo ukončením spolupráce s STV a viacerí zostávajúci uvažovali o bojkote vysielania. Aj preto sa všeobecne očakáva, že vedenie televízie niekoho zo šéfov spravodajstva obetuje – najviac sa hovorilo o vedúcej domácej redakcie Zuzane Štukovskej.
.eč
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite