Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Káva v Gellérte

.časopis .týždeň vo svete

Secesnému hotelu Gellért s

Secesnému hotelu Gellért s najkrajším bazénom v Budapešti síce mnoho vzala rekonštrukcia ešte za socializmu, ale stále je to Hotel s veľkým H. Nad budapeštianskou kávou sme sa tam zišli štyria.
Slovenka, ktorej českí rodičia predali dom na pražskej Hanspaulke a odsťahovali sa do Bratislavy a ona potom za pár rokov do Rakúska. Maďarský sociológ, ja, český novinár s čiastočne slovenským životopisom, a ešte Holanďan, ktorý mal svoje židovské korene kdesi v Transylvánii a ktorého meno znelo srbsky. Pánom stola bol ten holandský profesor. Dopredu nám všetkým e-mailom napísal, že už mu tie nekonečné debaty o stredoeurópskej identite lezú krkom.

Oproti svojmu e-mailu bol však v tom pomaly sa zohrievajúcom budapeštianskom dopoludní milý a vtipne ústretový. A tak sme sa rýchlo dostali k tomu, k čomu sa ľudia zo strednej Európy dostanú, keď sa chcú baviť o strednej Európe. K rakúsko-uhorskej monarchii, tak nápadne pripomínajúcej Európsku úniu. Únia aj monarchia, podobné vo svojej nefunkčnosti, nereformovateľnosti a ťažkopádnosti. Aj v nenávisti všetkých voči Bruselu, ktorá je blízka tej, s ktorou naši predkovia pozerali na Viedeň. A je tu rovnako čudesná zmes národov, jazykov a bohov, plus pocit akéhosi nedemokratického diktátu.
K tomu dnešný dojem, že tak ako Rakúsko-Uhorsko mohlo po polstoročí zaniknúť, môže zmiznúť aj Európska únia. Zlatá doba, ktorú nepozorovane žijeme, môže tak ako tá minulá zrodiť úžasné veci, k akým sa zase sto rokov ani nepriblížime, ale aj tie najhroznejšie. Napríklad Einstein a Mahler, Lenin a Hitler – a to zostávame len pri ľuďoch.
„Je tu jeden zásadný rozdiel. My si nerozumieme. Skutočná stredná Európa znamená nutnosť učiť sa jazyky susedov,“ prehodil holandský profesor múdry židovský postreh. Zasmiali sme sa. V angličtine. Stredoeurópsky smiech by musel byť česko-maďarsko-slovenský, trochu v jidiš a ešte určite v nemčine. Tak neviem, či stredná Európa ešte niekedy môže byť aj niečím viac ako spomienkou. Na monarchiu.

.luboš Palata
Autor je redaktor Lidových novin.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite