Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Ušami Michala Kaščáka

.časopis .osobnosti

S hudobnými médiami je to na Slovensku biedne. Existujú, samozrejme, výnimky, celkom sa snaží internet, hudobných webov nájdete pomerne dosť

S hudobnými médiami je to na Slovensku biedne. Existujú, samozrejme, výnimky, celkom sa snaží internet, hudobných webov nájdete pomerne dosť
(najviac som prekvapený vždy pred festivalom, keď riešime akreditácie  – netušil som, koľko existuje utajených stránok, názvy webov svedčia o tvorivosti a vynaliezavosti, sami sme si vytvorili vlastnú podskupinu s názvom www.zalozilsomsivlastnywebabysomsadostalzadarmonafestival.sk). Každopádne, je dobré, že sú a je ešte lepšie, že existujú aj výnimky medzi klasickými médiami. Tu vyniká Rádio_FM.
Verejnoprávne inštitúcie sú veľmi zvláštny vynález, ak ale majú existovať, tak Rádio FM je vzorným príkladom ich dobrého fungovania. Keď som dostal v Londýne debutové CD brazílskych CSS (sú to tie mrchy, ktoré všade chválim, a preto neprišli na festival – asi aby som sa zas až tak netešil), myslel som si, že som jediný v strednej Európe, kto ten poklad má. Chvíľku som si chcel vychutnať pocit výnimočnosti z novej hudby, keď som zrazu počas výletu na jednej pumpe zdúpnel – pumpár počúval CSS.
Opýtal som sa, odkiaľ má tú hudbu, on znudene povedal, že je to nejaké rádio. Bolo to Rádio_FM. Predbehli ma! (predbiehajú ma pravidelne, nie som pátrač ani encyklopedista, toto ma však naozaj prekvapilo – a tým pádom veľmi potešilo).
Rádiu_FM sa darí výnimočná vec – napriek tomu, že hrá nemasovú hudbu mu stúpli preferencie. Aj keď sa venuje hudbe, ktorá sa u nás nepovažuje za umenie (keďže nemá viac ako 150 rokov a nehrá sa vo frakoch) stále sa ako okruh drží. To je zázrak a keďže som chorobný optimista, tak si myslím, že sa v takej podobe dlho neudrží – akosi sa mi nezdá, že by v takejto dobe mohlo bez problémov existovať rádio platené koncesionármi, na ktorom ani za svet nezahrajú pieseň V dolinách (a to ani v „modernej“, rozvibrovanejšej a masňáckejšej cover verzii). Myslím si, že vládna trojka Uragán – Senzus – Metalinda dožičí čoskoro našej  mládeži krajšie vzory, ako to najzaujímavejšie zo súčasného moderného hudobného diania. Kiežby som sa mýlil.
Každému, kto sa rád ponára do tajov hudby, kto rád objavuje, odporúčam práve toto rádio. Ľudia, ktorí ho tvoria, sú úžasní a robia skvelú robotu. Držím im palce.

.michal Kaščák
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite