Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Lepší ako seriál

.časopis .hudba

Drzý humor, svieže nápady, politická satira. Simpsonovci vo filme zostávajú verní duchu seriálu a zároveň prinášajú zopár vítaných osviežení.

Drzý humor, svieže nápady, politická satira. Simpsonovci vo filme zostávajú verní duchu seriálu a zároveň prinášajú zopár vítaných osviežení.

Stav životného prostredia sa v mestečku Springfield zhoršil natoľko, že by ďalšie znečistenie miestneho jazera mohlo spôsobiť ekologickú katastrofu. Prísne bezpečnostné opatrenia pomôžu situáciu zachrániť, ale len dovtedy, kým Homer do jazera nevyvezie obrovský sud plný odpadkov. Ekologická katastrofa nenechá na seba dlho čakať, podobne ako zásah environmentálne orientovanej vládnej agentúry. Akoby to nestačilo, ani rodinka Simpsonovcov nie je taká súdržná, ako by sa mohlo zdať. Dokážu Homer, Marge, Lisa, Bart a Maggie zachrániť Springfield a zároveň nájsť cestu jeden k druhému?
Seriál Simpsonovci sa za dvadsať rokov svojej existencie na scéne populárnej kultúry stal fenoménom. Ironickým, miestami až čiernym humorom, namiereným proti pokrytectvu a falošnosti, prejavujúcej sa v každej oblasti (nielen) americkej spoločnosti, rozvíril stojaté vody televíznej zábavy. Prekvapil odvahou byť v dobe politickej korektnosti otvorene nekorektný a dotýkať sa kontroverzných tém. Žlté animované postavičky z fiktívneho mestečka Springfield prirástli divákom k srdcu predovšetkým svojskou povahou, plnou nedostatkov a chýb, kopírujúcich a hyperbolizujúcich nedostatky každého z nás.Televízna obrazovka a filmové plátno sú však dve veľmi odlišné médiá a to, čo stačí na upútanie pozornosti televízneho diváka, je pre celovečerný film málo. Tvorcovia adaptácií televíznych seriálov často rezignujú na zaujímavý príbeh v mylnej domnienke, že vo filme stačí len situovať obľúbené charaktery do známych reálií a situácií. Našťastie tvorcom Simpsonovcov sa tomuto úskaliu podarilo úspešne vyhnúť. Autor seriálu Matt Groening spolu s režisérom Davidom Silvermanom vymysleli dramatický príbeh, v ktorom zručne kombinujú prvky akčného a rodinného filmu. Preberajú konvencie oboch žánrov, tvorivo sa pohrávajú s obľúbenými motívmi a parodujú zaužívané filmové klišé. Počas celého filmu sa im darí udržiavať si nadhľad, neberú sa príliš vážne, vďaka čomu dielu nechýba ľahkosť a švih.
Nechýbajú však ani detaily sveta Springfieldu, ktoré si diváci seriálu tak obľúbili. Napriek samostatnému príbehu je film koncipovaný ako súčasť fiktívneho televízneho sveta. Z neho preberá väčšinu motívov, niektoré modifikuje, či dokonca pridáva nové, ktoré sa pravdepodobne stanú súčasťou televízneho seriálu. Absentuje podrobné predstavovanie postáv, ich vlastnosti dokonale zapadajú do koncepcie seriálu, bez neho by však boli ploché a nekompletné. Tento postup tvorcov vyzýva divákov na to, aby charakteristiky obyvateľov filmového Springfieldu doplnili znalosťou seriálu. Fanúšikovia tento prístup istotne ocenia, diváci, ktorí svojský svet Simpsonovcov nepoznajú, budú skôr zmätení a dezorientovaní.
I v prípade humoru kráča film v trende nastolenom televíznym seriálom. Nekompromisne napádajú neduhy spoločnosti od povrchnej zbožnosti po reťazce rýchleho občerstvenia. Humor nestratil prenosom na plátno nič zo svojej originality a nekonformnosti. Vtipnosťou môže film bez problémov konkurovať najlepším televíznym epizódam. Tvorcovia do filmu vložili obzvlášť mnoho politických odkazov. Dokonale vystihli dnešné zaujatie environmentálnymi témami a s mimoriadnou chuťou ho parodujú a zosmiešňujú. Ani k vláde či mimovládnym inštitúciam Spojených štátov nie sú milosrdnejší a nenechajú si ujsť žiadnu príležitosť poukázať na ich nekompetentnosť. Na ocenenie tohto invenčného humoru však potrebuje mať divák prehľad v súčasnej americkej politike.
Simpsonovci vo filme prinášajú obľúbené postavy, odvážny humor aj politickú satiru. K tomu, čo máme radi v televíznom seriáli, pridávajú napínavý príbeh s parodickými odkazmi. Kvalitu televíznych epizód bez problémov dosahujú. A na niektorých miestach ju dokonca prekonávajú.

The Simpsons Movie, USA, 2007.
Réžia: Réžia: David Silverman Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: V českom znení: Vlastimil Zavřel (Homer), Jiří Lábus (Marge), Martin Dejdar (Bart), Helena Štáchová (Líza).

.ľuba Heinzlová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite