Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Tour de France

.časopis .fenomén

.žlté tričko
Líder pretekov nosí žltý dres od roku 1919. Desgrange chcel, aby bol najlepší pretekár priebežného poradia odlíšený od ostatných. Tričko dostalo žltú farbu podľa farby stránok L´Auto. Najprv ho však jazdci odmietali nosiť. V pelotóne boli totiž oveľa ľahšie rozpoznateľní a tým aj ohroziteľní. Napokon sa však počiatočný odpor k žltému tričku zmenil a jeho nosenie sa stalo prestížnou záležitosťou.

.smrť
Hovorí sa, že nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. V prípade britského cyklistu Toma Simpsona platilo oboje. Zomrel počas Tour v roku 1967 tesne pod vrcholom Mt. Ventoux. Stal sa obeťou horúčavy, dehydratácie, celkového vyčerpania organizmu, ale najmä dopingu. Simpson sa predávkoval amfetamínmi, čo neunieslo jeho srdce. Práve pre tento tragický prípad zaviedli o rok neskôr na pretekoch okolo Francúzska dopingové testy. Podvádzajúci cyklisti teda na Tour nie sú žiadnou novinkou.

.peniaze
Španiel Alberto Contador dostal za víťazstvo na tohtoročnom 94. vydaní Tour de France 450-tisíc eur (vyše 15 miliónov korún). Na porovnanie, jeho krajan Rafael Nadal, víťaz tenisového grandslamu Roland Garros, si z Paríža odniesol vyše dvojnásobok – milión eur (okolo 35 miliónov korún). Tréningové zaťaženie i námaha počas Tour je pritom neporovnateľná. To je však už iná pesnička.

.legendy
Za posledných päťdesiat rokov vládol každej dekáde Tour iný cyklista. Štyri z týchto legiend sú päťnásobnými víťazmi Tour. Francúz Jacques Anquetil to dokázal 60. rokoch, Belgičan Eddie Merckx v 70., ďalší Francúz Bernard Hinault v 80. a Španiel Miguel Indurain v 90. Američan Lance Armstrong vyhral sedem Tour za sebou od roku 1999 do roku 2005.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite