Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Joe Biden sa stal 46. americkým prezidentom.

Päť rokov filmových kúziel

.časopis

Taký populárny fenomén, akým je Harry Potter, nemohol ujsť záujmu filmových štúdií. Tento divácky poklad získalo jedno z najväčších štúdií Warner Brothers a spolu s autorkou J. K. Rowlingovou ho premieňa na pohyblivé obrázky.

Taký populárny fenomén, akým je Harry Potter, nemohol ujsť záujmu filmových štúdií. Tento divácky poklad získalo jedno z najväčších štúdií Warner Brothers a spolu s autorkou J. K. Rowlingovou ho premieňa na pohyblivé obrázky.


2001: Harry Potter a kameň mudrcov, réžia Chris Columbus. Heslo: Kúzlo ožíva. Prvý príchod na hrad Rokfort, prvé stretnutie s mágiou. Výpravná imaginácia uchvátila celý svet (takmer miliarda dolárov na tržbách). Väčšiu zásluhu ako mladučkí hlavní herci na tom mala brilantná práca technického štábu na čele s trikármi (3 nominácie na Oscara) a vynikajúco obsadené vedľajšie úlohy.

2002: Harry Potter a Tajomná komnata, réžia Chris Columbus. Heslo: Dobby vás varuje, pane. Rutinér so skúsenosťou pre rodinnú zábavu pokračuje vo veľkolepých obrazoch z prostredia kúziel. V šialenom tempe čo rok, to film končí svoju prácu úplne vysilený a odmieta nakrúcať ďalšie pokračovanie. Tajomná komnata je takmer doslovným prepisom knihy a spolu s tržbami, takmer o sto miliónov dolárov nižšími, nastoľuje otázku, ako ďalej. Film je zároveň poslednou hereckou príležitosťou pre Richarda Harrisa (Dumbledore), ktorý zomiera.


2004: Harry Potter a Väzeň z Azkabanu, réžia Alfonso Cuarón. Heslo: Niečo temné prichádza. Jeden z najzaujímavejších režisérov súčasnosti dal ságe omladom čarodejníkovi novú iskru. Kniha opustila pôdorys uzavretého príbehu, narástla počtom strán i ambíciami, a to všetko sa podarilo vtesnať do prijateľne dlhého filmu. Prvá skutočná adaptácia priniesla prvé sťažnosti, prečo vypadla tá či oná postava, celkové prijatie Väzňa je však mimoriadne. Možno aj preto, že na scénu prichádza jedna z najpopulárnejších postáv Sirius Black v podaní Garyho Oldmana.

2005: Harry Potter a Ohnivá čaša, réžia Mike Newell. Heslo: Ťažké časy ležia pred nami. Klasik britskej romantickej komédie bol prekvapivou voľbou a rovnako prekvapivo uspel. Uspel nielen na poli postupne sa budujúcich vzťahov medzi teenagermi, ale i v akcii. Potter je tentoraz farebnejší a živší, no opäť sa škrtá množstvo postáv a udalostí. Jediným výraznejším záporom je určité sklamanie z príchodu Toho, ktorého netreba menovať. Z hľadiska tržieb sa Potter vrátil na exkluzívnu hranicu 900 miliónov dolárov.

2007: Harry Potter a Fénixov rád, réžia David Yates. Heslo: Rebélia sa začína. Yates sa vrátil k civilnejšiemu prejavu a napriek tomu, že verejnosť jeho nomináciu prijímala s veľkými rozpakmi, zdá sa, že kuvikom zapchal ústa. Nielenže sa Potterovi divácky darí, ale dokonca dostal a prijal ponuku nakrútiť aj 6 diel – Polovičného princa. Vzhľadom na to, že hlavní hrdinovia odrastajú, musí nakrúcanie pokračovať tak rýchlo, ako sa dá. Výsledok uvidíme o rok.

.vk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite