Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Píše Peter Zajac: Kronika týchto dní

.peter Zajac .časopis .osobnosti

Pod pokrievkou lenivého leta sa na nás ako luna za lunou valí udalosť za udalosťou.

Dňa 20. augusta - Akreditačná komisia ukončila hodnotenie dvadsiatich siedmich vysokých škôl. Je to ako v tej známej detskej hre, v ktorej sa vyhadzujú do vzduchu kamienky a chytajú sa na opak ruky a do dlane: Toľko detí mám, toľko mi pribudlo, toľko mi zostalo.

Dňa 21. augusta – štyridsiate výročie augustovej okupácie Československa, ktorú Ficovi súdruhovia nazvali bratskou pomocou a vazalov z NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska spojeneckými vojskami.

Dňa 21. augusta - maďarský prezident László Sólyom si o štyridsať rokov neskôr dovolil v ten istý deň vstúpiť na komárňanský most. Ďalej ako za polovicu sa nedostal, lebo predstavoval bezpečnostné riziko. Odvtedy sa hádame, či sme ho mali, alebo nemali pustiť, či sa mal ohlásiť písomne, alebo ústne, či mali komárňanskí organizátori pozvať aj slovenského prezidenta, alebo nie, či podľa európskej smernice musí zákaz vstupu vychádzať výlučne zo správania danej osoby, alebo ho možno vrátiť naspäť len tak. Akosi sme pritom pozabudli na dve veci: minister Lajčák na svoju misiu v Bosne, kde sa to všetko začínalo rovnako a my všetci na to, čo nám pripomenuli jedny z najserióznejších európskych novín Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Ešte sa nestalo, aby jeden členský štát Európskej únie povedal prezidentovi druhého členského štátu, že je persona non grata.“ Kde budeme hľadať v Európskej únii priateľov? U Putina?

Dňa 21. augusta
- po Krompachoch korzovali za asistencie privretých policajných očí slovenskí, českí a maďarskí radikáli. Miestni obyvatelia – ako vraveli - sa s nimi nestotožňovali, len s nimi pochodovali. Mali pocit, že tí rasisti a extrémisti, ktorí bojujú za rasovú kolektívnu identitu slovenského národa, sú na ich strane. Tlač týchto dedičov nacizmu označila vľúdne za nacionalistov. Kam sa teraz podejú chudáci slotovci, ktorým ich kotlebovskí cynickí príbuzní vykričali rovno do tváre, že sú zlodeji?  

Dňa 21. augusta
– podľa denníka SME označil Mikuláš Dzurinda Bugárov Most za piatu kolóniu Smeru. Tie prvé štyri budú asi ostrovy daňových rajov.

Dňa 24. augusta
– štyria sudcovia Najvyššieho súdu sa postavili proti svojmu predsedovi Štefanovi Harabinovi a doručili Ústavnému súdu sťažnosť, lebo sú presvedčení, že tento tanečný arbiter arogancie bol zvolený protizákonne. Pripomeňme pre pamäť národa ich mená: Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová, Peter Paluda.

Dňa 25. augusta 2006 – tíško sme si pripomenuli tretie výročie kauzy Hedvigy Malinovej, ktorá sa stala rozbuškou eskalujúceho napätia v slovensko-maďarských vzťahoch. Poniektorí si ešte pamätáme pokračovanie: 11. septembra toho istého roka zastavila polícia trestné stíhanie vo veci napadnutia proti neznámym páchateľom s odôvodnením, že je „nepochybné, že sa skutok nestal“. Dňa 12. septembra zorganizovali premiér Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák tlačovú besedu, na ktorej obaja predložili médiám informácie o vyšetrovaní, pričom sa ukázalo, že mnohé z týchto informácií preukázateľne nemajú oporu vo vyšetrovacom spise a nezakladajú sa na pravde. Vyšetrovatelia vzápätí obvinili Hedvigu Malinovú z klamstva a odvtedy čpie kauza ako hnisajúca rana slovenskej spravodlivosti. Dnes ju skúma generálny prokurátor - čo v nej asi tak naskúma?

Dňa 25. augusta - vo vláde skončil minister pôdohospodárstva Stanislav Becík. Rozšíril počet hrobov na Ficovom vládnom cintoríne na jedenásť: Kašický, Jureňa, Valentovič, Kramplová, Kubiš, Harabin, Izák, Chrbet, Janušek, Turanský, Becík. Kto si tie mená bude o pár dní pamätať? Ale čo na tom: Money, money, money, must by funny, in the rich man´s world.

Dňa 26. augusta - v Budapešti hodili do budovy slovenského veľvyslanectva dve zápalné fľaše. Kde sú spravodliví medzi národmi?

Dňa 1. septembra 1939 – začala sa druhá svetová vojna.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite