Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Do Bulharska!

.časopis .komentáre

Žiaľ, tohtoročnú letnú dovolenku mám už za sebou. Keby som ju však mala ešte len pred sebou, asi by som šla do Bulharska. Niežeby sa mi čiernomorské pláže mimoriadne páčili, napokon,

Žiaľ, tohtoročnú letnú dovolenku mám už za sebou. Keby som ju však mala ešte len pred sebou, asi by som šla do Bulharska. Niežeby sa mi čiernomorské pláže mimoriadne páčili, napokon, užila som si ich dosť v detstve, keď Bulharsko patrilo k tradičným dovolenkám socialistických občanov.

Nie, naozaj sa mi príliš nežiadajú bulharské letoviská, ale do Bulharska by som sa vybrala – natruc. Ten vyparádený líbyjský vládca s cynickým úsmevom a pichľavými očami totiž vyzval (zatiaľ len) arabské krajiny, aby prerušili diplomatické a ekonomické vzťahy s Bulharskom. Bulharsko by vraj malo byť bojkotované za to, že omilostilo zdravotné sestry, ktoré Kaddáfí po ôsmich rokoch blahosklonne – za veľké peniaze, ktoré vyhandloval – poslal späť do Bulharska. Aby si vraj tie chudery odsedeli svoj spravodlivý doživotný trest v bulharskom väzení.

Aj premiér Fico by sa mal teraz pobaliť a spolu s celou rodinou stráviť aspoň dva mesiace na dovolenke práve v Bulharsku. A mal by tam verejne ponúknuť tým nešťastným sestričkám a ich rodinám regeneračný pobyt v našich kúpeľoch. Tak by aspoň symbolicky odčinil to, že tie ženy, ktorým Kaddáfí tak ublížil, nazval páchateľkami. 
Pocit studu, ktorý po tých jeho slovách o páchateľkách pocítili mnohí, bol mimoriadne intenzívny. Veď Bulhari sú nám oveľa bližší ako Líbyjčania – máme rovnaký pôvod, sme stále ešte kresťanské krajiny, máme podobnú historickú skúsenosť s vnúteným socializmom, dnes sme spoločne v EÚ a je to aj krajina, ktorú mnohí Slováci poznajú z bývalých dovoleniek, z rodinných väzieb či vďaka bulharským záhradníkom, ktorí tu pôsobia už celé generácie. Čosi podobné, ako sa stalo bulharským sestričkám, sa pritom mohlo prihodiť hociktorej inej krajine, ktorá zle platí svojich zdravotníkov. Aj slovenské zdravotné sestričky hľadajú príležitosti zarobiť si v cudzine a chodievajú aj do arabských krajín. Mohol to teda celkom pokojne byť aj náš vlastný príbeh.
Je krásne vidieť bulharské „páchateľky“ v objatí so svojimi blízkymi. Je dojímavé pozorovať tie zničené tváre zostarnutých žien, v ktorých sa odráža všetko to utrpenie, ktorým museli v líbyjskom väzení prejsť. A je úplne ponižujúce spomenúť si, ako trpezlivo a oddane čakal na prijatie v Kaddáfího stane náš premiér, aby s tým samoľúbym vodcom dohodol zopár kšeftov.
Keby šiel Fico teraz aspoň na tú dovolenku do Bulharska... Veď je tam zrazu celkom pekne, nie?
.eva Čobejová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite