Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Párty u Žákovicov

.časopis .hudba

V roku 1999 zahrala skupina Hex a dve ďalšie kapely v Krčme pod orechom v Trenčianskych Bohuslaviciach. Hudobníkom aj majiteľovi krčmy sa to páčilo, a tak sa rozhodli urobiť to znovu.

V roku 1999 zahrala skupina Hex a dve ďalšie kapely v Krčme pod orechom v Trenčianskych Bohuslaviciach. Hudobníkom aj majiteľovi krčmy sa to páčilo, a tak sa rozhodli urobiť to znovu.


Krčma pod orechom sa zmenila na Penzión Žákovic a v roku 2001 sa na lúke pred ním uskutočnil prvý ročník festivalu s tenisovým názvom Žákovic Open. Aj keď organizátori nikdy nechceli lámať rekordy návštevnosti, je pravda, že keď minulý rok prišlo do Bohuslavíc 6 000 ľudí, Žákovic Open sa stal prvým slovenským festivalom, ktorý bol vypredaný (a tí čo prišli bez lístka, sa na pódium mohli pozerať len spoza plotu).

Kúzlo festivalu, na ktorom vystupujú takmer výlučne slovenské a české kapely, spočíva v jeho rodinnej atmosfére. Stále je to predovšetkým akcia Yxa a jeho kamarátov z Hexu, pričom vystupujúci aj účastníci sa cítia ako na návšteve u stále sa usmievajúceho, pohostinného domáceho pána Mariána Žákovica. „Mám všade po Slovensku reklamu na penzión,“ pragmaticky odpovedá Marián na prostú otázku, prečo festival na svojom pozemku rok čo rok organizuje, „no a je to už taká tradícia, takže nevidím dôvod, prečo by sme to nemali robiť.“
Tento rok príde na víkend k Žákovicovcom celkom reprezentatívny výber z československej viac či menej alternatívnej scény. Bude sa hrať elektronika (Noisecut, Puding pani Elvisovej), rock (Živé kvety, Para, Zóna A) world music (Družina, Mango Molas) aj ťažko zaraditeľný, ale o to zaujímavejší „pop“ (Tata Bojs, Mig 21, Hex, Vidiek či Hudba z Marsu). Headlinerom je Meky Žbirka, ktorý u Žákovicov najprv zahrá akustické verzie svojich pesničiek, a potom spolu so „Žákovic Open All Stars Bandom“ (Tomáš Sloboda, Juraj Vitéz, Yxo a Braňo Pacák) zahrajú pesničky od Beatles.
Pri všetkej úcte k vystupujúcim hudobníkom (a zaslúžia si jej veľa), do Trenčianskych Bohuslavíc nechodíme len kvôli ich vystúpeniam. Bude týždeň po Pohode, a tak si do penziónu a jeho okolia pôjdeme hlavne oddýchnuť, dokončiť debaty, ktoré začneme na trenčianskom letisku a príjemne sa pritom zabaviť.
„Ešte sa nestalo, že by mi návštevníci festivalu niečo zničili,“ hovorí Marián Žákovic, „ ani muškáty pred penziónom, ani mladé stromky v jeho okolí.“ A udupaná tráva? „Stačí, aby trochu popršalo a znovu je zelená.“
Žákovic Open je priateľská rodinná párty, ktorú si určite nenecháme ujsť.

.juraj Kušnierik
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite