Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

New York Márie Modrovichovej

.mária Modrovichová .časopis .osobnosti

Na chvíľu som vymenila newyorský Atlantik za francúzsky. Československý šampionát v surfingu v Seignosse sa odohráva na jednofítových – jednostopových vlnách.

Slnko svieti, gigantické vlajky Quiksilver, Roxy a Jägermeister sa trepocú v onšórovom vetre (to je ten zlý, fúkajúci smerom od oceánu k pláži, napriek tomu, že sa celý týždeň modlíme za ofšór) a pretínajú nekonečnú pláž vo forme farebnej oázy. Pod slnečníkmi hrá DJ, komentátorom a hlavným rozhodcom zároveň je tréner juhoafrického národného surfteamu Kevin Olsen. Na vode sa kyvkajú závodníci naprešovaní do čiernych neoprénov – čakajú na vlnu. Keď vlna konečne dohopká  –  o valení nemôže byť v týchto podmienkach ani reči  –  všetci vypnú bicepsy na maximum a pádlujú, aby ju chytili. Čím je vlna menšia a slabšia, tým ťažšie sa chytá. Kevin nestráca optimizmus a cez mikrofón povzbudzuje jazdcov. Ste legendy, kričí na nich. V momente, keď človek cíti, že vlna zabrala, a on sa na pár sekúnd vezie, je to naozaj veľkolepý pocit. Až keď znovu sedí na pláži, a na hladine kvality zrkadla vidí ďalšiu čakajúcu skupinu závodníkov, uvedomí si trápnosť situácie. Veď je to tu ako na Balkáne. Žiadny hukot, žiadne linajky na hladine. Tíšina.

Napriek tomu je pobyt v regióne Aquitaine blahodarný. Celý týždeň sa človek zaujíma len o oceán. Hypnotizuje horizont a vzýva tlakovú níž pri Islande, niekde odtiaľ totiž vlny prichádzajú. V kempe sa české, slovenské a jedna maďarská surfová legenda s plnou vervou venujú spoločenskému popíjaniu vin rouge a skúmaviek Jägermeistra. Hecujú sa surfovými videami a počas pár hodín odpočinku na úzkom lôžku s dekou, v ktorej by možno boli ploštice, keby nebola taká drapľavá, sa ich telá krútia v imaginárnych zákrutách na dokonalej vlne. Pred desiatou sa dá na chladnúcej pláži stihnúť couche de soleil. Slnko sa vnára do pokojnej vody… Čistý zen… Aj hlučné postavičky v mikinách s kapucňami na chvílu stíchnu. Keď sa rozľahne čierňava, oprášia sa od piesku a zletia na bicykloch dole drevenými rampami ako Eliot s E.T.-im. Dole v kempe ich čakajú ďalšie skúmavky, surfové videá a celonočná polemika o tom, či zajtra konečne budú vlny.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite