Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Top Gun nad Britániou

.časopis .týždeň vo svete

Chýba už len belostný úsmev Toma Cruisa v uniforme stíhača Top Gunu a tí, ktorí plačú za „zlatými osemdesiatymi“, by mohli byť spokojní. Ruské bombardéry opäť mieria nad vzdušný priestor Západu. Provokácia ako zo starých čias.

Chýba už len belostný úsmev Toma Cruisa v uniforme stíhača Top Gunu a tí, ktorí plačú za „zlatými osemdesiatymi“, by mohli byť spokojní. Ruské bombardéry opäť mieria nad vzdušný priestor Západu. Provokácia ako zo starých čias.


Incident sa odohral minulý týždeň. Dva ruské bombardéry vyštartovali z ruského územia, z polostrova Kola. Leteli ponad mesto Murmansk okolo nórskeho pobrežia. Keďže sa taký postup bežne používa pri prieskumných letoch, ktoré ruské letecké sily pravidelne a v súlade s medzinárodným právom vykonávajú, dovtedy bolo všetko v poriadku. Lenže potom z rutiny vybočili. Alebo, presnejšie, neodbočili – neobrátili sa naspäť, ale pokračovali v lete. Mierili na Škótsko.

Sledovanie ruských strojov dostali ako rozkaz dve nórske stíhačky F-16 a o niečo neskôr sa z leteckej základne v severnom Anglicku zdvihli aj dve britské stíhačky Tornado. Až vtedy sa ruské „Medvede“, ako sa TU-95 prezývajú, obrátili a vydali sa na spiatočný let domov. Podľa hovorcu RAF sa obrátili skôr, než by vstúpili do britského vzdušného priestoru. Aj Nórsko neskôr potvrdilo, že na návrat neboli donútené priamou akciou jeho stíhačov.
Takýchto incidentov bývalo v časoch studenej vojny nemálo. A hoci Rusko promptne vyhlásilo, že sa nedá hľadať súvislosť so zhoršenými diplomatickými vzťahmi medzi Moskvou a Londýnom, nečudo, že práve takéto spojivo takmer všetci hľadajú. Tvrdenie ruského letectva, že bombardéry nemali v úmysle narušiť britský vzdušný priestor, je zrejme pravdivé. Ale načo by ho narúšali? Na provokáciu stačí aj priblížiť sa k jeho hraniciam. Pretože vzdušná provokácia to bola. Potvrdzujú to aj udalosti, ktoré sa dejú na zemi: vypovedanie britských diplomatov z Ruska, jednostranné odstúpenie od zmluvy o obmedzení vojenských síl v Európe, vyhrážky na adresu strednej Európy...
V Top Gune vyriešil všetko jeden stíhač s reklamne bielym úsmevom. V realite to bude ťažšie. Ale nedá sa poprieť, že ozvena minulých čias znie v týchto dňoch akosi zosilnene.

.marína Gálisová
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite