Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zločin a potlesk

.časopis

Česká televízia v rámci letného archívneho výpredaja siahla po britskom cykle nazvanom Veľký podraz z roku 2004.

Česká televízia v rámci letného archívneho výpredaja siahla po britskom cykle nazvanom Veľký podraz z roku 2004.
V origináli MacIntyre's Big Sting. Je to niečo medzi dokumentom a nachytávaním ľudí pred kamerou. Na rozdiel od napálených celebrít či kamarátov sú v tejto relácii cieľom podrazu ľudia, ktorí sa vyhýbajú spravodlivosti. Nezaplatili pokutu, neodpracovali si alebo neodsedeli tresty vymerané súdmi, prípadne sa pred súd ani nedostavili. A nikdy nie sú doma, keď po nich príde polícia. A tak na nich v spolupráci s investigatívnym reportérom Donaldom MacIntyrom pripravila polícia pascu.

Pod zámienkou zaujímavej výhry v televíznej šou ich nalákala do štúdia, nechala ich verejne sa strápniť, aby ich v poslednej miestnosti dopadla spravodlivá ruka zákona s putami. Pred súd a na políciu sa ani na opakované výzvy nedostavili, ale príležitosť vyhrať si ujsť nenechali. Pomedzi zábery z fingovanej šou sa divák dozvie množstvo faktov o činnosti polície, o porušovaní zákona, vypovedajú smutné obete, v prípade usmrtenia ich príbuzní. Divák sa teda poučí aj dobre zabaví, veď najväčšia radosť je škodoradosť a keď sa pripojí vyššia inštancia, tak sa za tú škodoradosť netreba ani veľmi hanbiť.
Z celého programu však nad zábavu a poučenie vysoko pretŕča beznádej. Bezmocnosť polície a obetí a márny boj s delikventami. Slušnému občanovi tiež na nálade a odhodlaní žiť ďalej slušne nepridá poznanie, že sa dá v podstate celý život celkom jednoducho vyhýbať spravodlivému trestu, ktorý je navyše v mnohých prípadoch šokujúco nízky až smiešny.
Ešte niečo iné ma na celej tej relácii zarazilo. Podivne pokojný výraz a zvláštny úsmev na tvárach väčšiny nachytaných, celkom iný, ako keď ľudí nachytá Jožo Pročko. Dalo by sa to vysvetliť ako výraz úľavy, že už s tým balvanom neodpykaného trestu nemusia ďalej žiť. Skôr však pôjde o výraz vyjadrujúci presvedčenie, že zajtra budú z policajnej cely na kauciu zase pekne prepustení. Tak sa aj vo väčšine prípadov stalo.
.elena Akácsová, www.t-station.sk
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite