Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Sestričky u Kaddáfího

.časopis .komentáre

V prípade z Benghází sa miešajú životné tragédie s cynizmom, hlúposťou, hrou o peniaze a vydieraním najhrubšieho zrna. A ešte s prostorekosťou – to vždy, keď sa o veci vyslovili slovenskí činitelia.

V prípade z Benghází sa miešajú životné tragédie s cynizmom, hlúposťou, hrou o peniaze a vydieraním najhrubšieho zrna. A ešte s prostorekosťou – to vždy, keď sa o veci vyslovili slovenskí činitelia.

Tragédia sa týka vyše štyroch stovák detí, ktoré sa v líbyjskej nemocnici pred deviatimi rokmi nakazili vírusom HIV. Príčina, pre ktorú sa nakazili, stála na začiatku tohto prípadu. Bulharské sestričky a lekári tvrdia, že to bolo vinou zlých hygienických podmienok v nemocnici. Tento dôvod neskôr potvrdili viacerí zahraniční experti, ktorí prípad skúmali – od odborníkov z Oxfordskej univerzity až po francúzskeho lekára, ktorý sa podieľal na objavení vírusu HIV. Líbyjčania, či už z vypočítavosti, alebo z hlúposti, to však od začiatku videli inak. Podľa nich bulharské sestričky a palestínsky medik nakazili líbyjské deti úmyselne. Medzi ďalšími obvineniami zaznelo aj to, že pracovali na objednávku amerických a izraelských tajných služieb, alebo že na líbyjských deťoch robili nevydarený experiment... Začiatkom roku 1999 boli sestričky obžalované a po niekoľkých rokoch procesu opakovane odsúdené na smrť. Niektoré sestričky sa pred súdom k obvineniam priznali, neskôr však priznanie odvolali s tým, že bolo vynútené mučením. Minulý týždeň líbyjský Najvyšší súd aj po tretí raz potvrdil rozsudok smrti.

Od začiatku bolo jasné, že v tomto prípade nešlo o hľadanie spravodlivosti, bez ohľadu na to, či obyčajní Líbyjčania a najmä rodiny nakazených detí, ktoré im zomierajú pred očami, absurdnému obvineniu sestričiek z Bulharska skutočne uverili. Sestričky sa stali rukojemníčkami plukovníka Kaddáfího v jeho hre so Západom. Na Líbyu uvalil ešte americký prezident Reagan sankcie za podporu terorizmu (mimochodom, Líbya vtedy patrila medzi najlepších odberateľov československej plastickej výbušniny Semtex). V roku 1988 vyhodili líbyjskí agenti do vzduchu americké civilné lietadlo nad škótskym mestom Lockerbie. Neskôr, po odsúdení jedného z agentov, po sankciách a dlhých rokovaniach, Líbya súhlasila s vyplatením odškodného vo výške 10 miliónov dolárov každej z rodín 259 obetí. Rovnakú sumu pre každú z rodín detí, nakazených HIV, požadoval teraz od Západu Kaddáfího syn Saif al-Islam. Líbyjčania sa nakoniec uspokojili s miliónom pre každú rodinu, vyplatenú z medzinárodného fondu, do ktorého nepriamo prispejú odpustením časti líbyjského dlhu aj niektoré krajiny strednej Európy. Ďalej to už bolo jednoduché: po potvrdení rozsudku nad sestričkami Najvyšším súdom sa Kaddáfího Súdna rada ako posledná inštancia priklonila k zmierneniu trestu smrti na doživotie. Ak sa teraz odsúdených podarí dostať do Bulharska, môže im bulharský prezident obratom udeliť milosť, a prípad tak ukončiť.
V Bulharsku vyvolal prípad najväčšiu vlnu národnej solidarity za desaťročia. Azda si tam po Ficových „páchateľoch“ nikto veľmi nevšimne ani čerstvé slová slovenského prezidenta Gašparoviča o „spáchanom trestnom čine“ bulharských sestričiek.
Kaddáfímu sa nedávno podarilo dosiahnuť zrušenie amerických sankcií výmenou za to, že sa vzdal terorizmu a jadrového programu. Do krajiny, ekonomicky zdevastovanej po desaťročiach jeho „islamského socializmu“, začali plynúť zahraničné investície, a Washington tam po rokoch posiela aj svojho veľvyslanca. Podobne ako v prípade jadrového programu, aj v prípade sestričiek urobil Západ asi to najlepšie, čo mohol. Na Kaddáfího vydieranie životmi sestričiek však nemožno zabudnúť.

.daniel Bútora
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite