Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Od Alabamy po Does It Offend You, Yeah?

.vladimír Potančok . .časopis .hudba

V

V tejto pravidelnej rubrike vás budeme od tohto .týždňa do polovice júla upozorňovať na niektorých účinkujúcich z programu trinásteho ročníka festivalu Bažant Pohoda 2009, ktorý sa uskutoční 16. – 18. júla v areáli trenčianskeho letiska.


Keďže abeceda je spravodlivá a navyše spája aj veci naoko nespojiteľné, všetkých vystupujúcich umelcov sme rozdelili do siedmich skupín práve podľa nej. Dnes sa začína písmenom A a končí písmenom D.
Na začiatku abecedy môžete nájsť tri skupiny z Kalifornie, ktoré sa hudobne dramaticky líšia. Zatiaľ čo stúpajúca hviezda losangeleskej kapely The Airborne Toxic Event žiari smutnokrásnym leskom, vzdialene pripomínajúcim Velvet Underground kombinovaný s gitarovým i syntezátorovým zvukom 80. a 90. rokov, ich sanfranciskí konkurenti Death Sentence: Panda! ozlomkrky väzbia gitarami a vokál speváčky nemá ďaleko k vrcholnej scéne hororu. Z Los Angeles pochádza aj skupina The Aggrolites, ktorú tvoria štyria mládenci hrajúci „špinavé reggae“ z veľkého mesta – nezašpinilo sa od smogu, ale od rôznych nerastafariánskych hudobných vplyvov.

Skupina Alabama 3 má síce americký názov i zvuk, ale v skutočnosti anglický pôvod. Jej členovia bezvýhradne milujú Johnnyho Casha a svoj štýl označujú ako country-acid house. Dá sa tam však počuť aj všeličo iné, hlavne skvelé vokály, vtipné aranžmány a svieže pesničky, ktoré robia z Alabamy 3 jednu z najlepších anglických koncertných skupín. Americkí Blind Boys of Alabama naozaj pochádzajú z Alabamy. Títo cenami Grammy ovešaní nevidiaci šíritelia gospelu odslúžia tentoraz svoju bluesovo-rockovo-popovo-gospelovú omšu priamo na hlavnom pódiu.
Londýnsky tanečný cirkus Basement Jaxx má s Blind Boys of Alabama spoločné to, že obidve skupiny už na Pohode vystupovali. V roku 2007 patrili jedni i druhí medzi najväčšie zážitky. Basement vás opäť pozýva na rendez-vu vo štvrtok večer na otváracom večierku. Ak by vám to nestačilo, môžete si počas Pohody v niektorom z divadelných stanov nájsť Divadlo GuNaGu a pokračovať v londýnskej žúrke na predstavení Klimáčkovej hry In Da House, ktorá pojednáva o strastiach a slastiach slovenských au-pair na Britských ostrovoch.
Vo Veľkej Británii, ale nielen tam, prežívajú posledných pár rokov novú renesanciu gitarové kapely. Zatiaľ čo škótska banda s bizarným názvom  Dananananaykroyd srší neutíchajúcou punkovou energiou a poskakovacím potenciálom, bratislavskí pištoľníci z Diega pridali do gitár aj trochu slovanskej melanchólie. Pri ich muzike vám pivo z ruky hádam nevypadne, zato pri Does It Offend You, Yeah? z Readingu by som si nebol taký istý. Z ich prvého albumu ide taká sila, že by mohla poháňať aj tryskáč. Podobne energeticky výživná je aj portugalská senzácia Buraka Som Sistema, ktorá produkuje surové urbánne etno s hlboko zapustenými africkými koreňmi. Čierny diamant vás svojou dávkou rytmu poriadne nabrúsi!
Ku koreňom sa v poslednom čase rád hlási aj gitarista a skladateľ Andrej Šeban. Na jeho koncertoch čaká na poslucháčov hotové zvukové laboratórium – gitary, fujary a kopa elektrických „krabičiek“, z ktorých majster spriada zvukové pavučiny. Nuž, a kto chce nejakú živú legendu, môže na letisku opáčiť dajme tomu Collegium Musicum v najnovšej zostave. Marián Varga, Fero Griglák, Fedor Frešo a Martin Valihora zahrajú síce starý repertoár, ale s novou silou a skúsenosťami.
Zdá sa teda, že už prvé štyri písmená abecedy sľubujú kopu zaujímavých hudobných zážitkov. Nenechajte sa pomýliť výkričníkmi a otáznikmi za názvami niektorých skupín a odpovede na otázky, či ich hudba stojí za to, hľadajte najprv na Pohoda Rádiu, potom na myspace a youtube a nakoniec priamo pod pódiom.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite