Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

Meníme odhad recesie

.ján Tóth .časopis .týždeň v ekonomike

Očakávali sme, že 1. štvrťrok bude veľmi zlý, ale napriek tomu nás pokles HDP o

Očakávali sme, že 1. štvrťrok bude veľmi zlý, ale napriek tomu nás pokles HDP o 5,4 percenta medziročne nemilo prekvapil. Zo všetkých krajín, ktorých výsledky Eurostat zverejnil, bol na Slovensku zaznamenaný najväčší pokles HDP na medzištvťročnej báze (o 11,2 percenta) spolu s baltickými krajinami.

Podľa nášho odhadu (očisteného o predzásobenie sa cigaretami) bol medzištvrťročný pokles mierne nižší na úrovni 8,9 percenta,
čiže na ročnej báze stále katastrofických 31 percent (napríklad Nemecko kleslo medzištvrťročne o 3,8 percenta, prepočítané na ročnej báze o 14,4 percenta).  To nás definitívne núti prepísať scenár očakávanej miernej recesie na úrovni 0,5 percenta, ako sme už naznačovali v minulých týždňoch. Vtedy ešte bol predpoklad poklesu nemeckej ekonomiky o 3,5 percenta, kým dnes už je na úrovni až -6,2 percenta. Relatívne skorý a značný nárast nezamestnanosti už v 1. štvrťroku tiež naznačuje, že vyjednávanie mzdových nárastov bude veľmi ťažké. Euro naďalej komplikuje situáciu v obchode a turizme. Preto aj domáci dopyt bude slabší.
Samozrejme, pohľad do budúcnosti je najdôležitejší. Znaky zmierňovania sú tu v podobe nemeckých prieskumov inštitútov IFO a ZEW. Ale nárast príde z veľmi, veľmi nízkej bázy – ako dnes bolo naznačené.
Meníme preto náš odhad recesie v tomto roku na mínus 3,8 percenta. Hoci očakávame malý rast v budúcom roku, naďalej nepredpokladáme pokles nezamestnanosti až do roku 2011.

Autor je hlavný ekonóm Unicredit banky a predseda Klubu ekonomických analytikov.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite