Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Schengen na dosah

.časopis .udalosti

Dlhoočakávaný okamih, keď Slovensko pristúpi k Schengenskej dohode a hranice s Rakúskom a ostatnými susedmi už budú pripomínať len pusté pohraničné búdky pri ceste, sa priblížil na dosah.

Dlhoočakávaný okamih, keď Slovensko pristúpi k Schengenskej dohode a hranice s Rakúskom a ostatnými susedmi už budú pripomínať len pusté pohraničné búdky pri ceste, sa priblížil na dosah. Odstránenie kontrol na vnútorných hraniciach a voľný pohyb osôb po území krajín schengenského systému je už len otázkou doriešenia posledných detailov.
K Schengenskej dohode by sme mali pristúpiť už na začiatku budúceho roka. Prispela k tomu čerstvá hodnotiaca správa Európskej komisie, ktorá skúmala súčasný stav pripravenosti Slovenska na vstup do schengenského priestoru. Podľa nej je u nás hraničná kontrola vykonávaná a organizovaná podľa všetkých požiadaviek Kódexu schengenských hraníc. Vybavenie jednotlivých útvarov hraničnej kontroly na Slovensku je podľa júlového hodnotenia nielen dostačujúce, ale aj moderné, mobilné, výkonné a v niektorých prípadoch je vzorom najlepšej praxe. Príkladom je detekčný systém od slovenského výrobcu.
Ani odstránením vnútorných hraníc v EÚ sa však v oblasti nášho cestovania ešte nič nekončí. Najneskôr do konca júna 2009 by mali naše cestovné pasy obsahovať okrem zobrazenia tváre aj odtlačky prstov, čo by malo poskytnúť dostatočnú ochranu pred prípadným falšovaním a zneužívaním cestovných dokladov.
Vstupom do schengenského systému by sa naplnila pre mnohých hlavná psychologická výhoda členstva v EÚ – otvorené hranice. Tie sú však dvojsečnou vecou: rovnako ako sa my ľahko dostaneme do zahraničia, dostanú sa cudzinci ľahko ku nám. Pri pohľade na počty ilegálnych imigrantov z Afriky a Ázie do EÚ a všemožné hrozby, ktoré z toho plynú, to teda nie je čistá výhra.
.lm
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite