Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Zo Za ľudí odišiel druhý poslanec. Strana stojí pred rozkolom. Strana SaS takisto rokuje, ako ďalej

Biblický kód

.tg . .časopis .fenomén

Problematika šifier a

Problematika šifier a kódovania má aj svoje slepé uličky. Jednou z nich je aj hľadanie skrytého významu tam, kde takýto význam s najväčšou pravdepodobnosťou nie je.

V roku 1994 objavili izraelskí matematici takzvaný biblický kód, čo má byť údajný výskyt záznamov v Biblii, ktoré sa týkajú niektorých budúcich významných udalostí. Matematici si zobrali knihu Genezis v jednom hebrejskom vydaní Biblie a pomocou výkonného počítača v ňom vyhľadávali rady písmen.
Vybrali vždy určité písmeno a v určitom intervale (napríklad každé piate) zaznamenávali ďalšie. Týmto spôsobom vzniklo množstvo dlhých radov písmen, v ktorých sa sem-tam vyskytlo niečo zrozumiteľné. „Objavitelia“ pritom považovali za nenáhodné, keď vedľa seba ležalo napríklad meno politika a dátum narodenia či smrti. Takých súvislostí našli množstvo – napríklad mená Jicchaka Rabina, Johna F. Kennedyho či Anvara Sadata v blízkosti dátumov ich atentátov. Svoj názor, že nejde o náhodu, matematici dokazovali tým, že podobnú analýzu urobili aj na Tolstého románe Vojna a mier, kde nič podobné ako v Genezis nenašli. Podľa jednej skupiny obhajcov biblického kódu má byť jeho existencia dôkazom, že Židia sú vyvolený národ, pretože kód bol objavený len v hebrejskej Biblii. Niektorí kresťanskí vykladači považujú kód za vedecký dôkaz existencie Boha. Biblický kód má však aj veľa odporcov. Tí sa odvolávajú najmä na to, že v iných verziách Biblie sa štatisticky významné výsledky neobjavili. Iní hovoria, že ide o náhodu, pretože pri dostatočnom množstve radov písmen sa dá nejaký „odkaz“ objaviť aj v spomínanej Vojne a mieri či v Bielej veľrybe. Podľa skeptického slovníka na stránke www.skepdic.com sa v Melvillovom románe našli odkazy na atentáty na Indiru Gándhiovú, Martina Luthera Kinga, Johna F. Kennedyho, Abrahama Lincolna, Jicchcaka Rabina  ako aj na smrť princeznej Diany. V roku 2002 našiel dokonca matematik David Thomas v knihe Genezis „zašifrovaný“ odkaz, že biblický kód je hlúpy podfuk.
.tg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite