Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Daňová sloboda

.časopis

Deň daňovej slobody už máme za sebou. Pomyselný predel v rámci kalendárneho roka, do ktorého sme pracovali „pre štát“ a od ktorého začíname pracovať „pre seba“, pripadol v tomto roku na 25. mája.

Deň daňovej slobody už máme za sebou. Pomyselný predel v rámci kalendárneho roka, do ktorého sme pracovali „pre štát“ a od ktorého začíname pracovať „pre seba“, pripadol v tomto roku na 25. mája. Tak to vyšlo Nadácii F. A. Hayeka, ktorá prerátala podiel verejných výdavkov na HDP a výsledok potom rozpočítala na počet dní v roku. Verejné výdavky sú s daňami spojené pupočnou šnúrou – všetko, čo je pre chod spoločnosti nevyhnutné plus všetko, čo dobrotiví politici rozhádžu, musia ich voliči skôr či neskôr zaplatiť
. To, že deň daňovej slobody sa prvýkrát od roku 1999 (odkedy ho NFAH zverejňuje) posunul z júna na máj, je ďalšou ukážkou toho, čo dokáže vysoký rast. Nie že by totiž verejné výdavky klesali – to len ekonomika rastie tak rýchlo, že s ňou výdavky nevládzu držať tempo. Že by klesli aspoň tak, aby vláda prestala žiť na dlh, je naivné čakať aj pri oveľa reformnejšej zostave.    
.rži
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite