Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

telefóny.poznám.sk

.časopis

V novom internetovom telefónnom zozname na stránke zoznam.sk sa prinajmenšom na dva dni objavili stovky utajených telefónnych čísiel zákazníkov mobilného operátora T-Mobile. Boli medzi nimi aj kontakty na viacerých členov vlády a až 718 čísel, registrovaných na Slovenskú informačnú službu (SIS).

V novom internetovom telefónnom zozname na stránke zoznam.sk sa prinajmenšom na dva dni objavili stovky utajených telefónnych čísiel zákazníkov mobilného operátora T-Mobile. Boli medzi nimi aj kontakty na viacerých členov vlády a až 718 čísel, registrovaných na Slovenskú informačnú službu (SIS). Na zverejnenie týchto čísel upozornil predminulú sobotu istý bloger a denník SME, ktorý sa prípadu venoval ako prvý, dokonca kontaktoval niekoľkých prekvapených príslušníkov tajnej služby.
V nedeľu zo zoznamu zmizli čísla SIS a v pondelok boli dočasne deaktivované celé telefónne zoznamy oboch mobilných operátorov a Slovak Telekom, ktorému stránka zoznam.sk patrí, požiadal o poskytnutie nových a skontrolovaných telefónnych zoznamov. Za skutok, ktorý je podľa hovorcu SIS Karola Sorbyho únikom utajovaných skutočností a závažným porušením telekomunikačného tajomstva, je zodpovedný zamestnanec mobilného operátora. Ten podľa firmy zrejme omylom zaslal prevádzkovateľovi stránky zoznam.sk s verejnými číslami aj tie, ktoré mali zostať tajné. Celý prípad preveruje polícia aj Telekomunikačný úrad. Za vyzradenie telekomunikačného tajomstva by firma mohla dosať pokutu až desať miliónov korún. Podľa SIS môže zverejnenie čísel tajnej služby znamenať vážne bezpečnostné riziko, jej hovorca však nepovedal, čo bude robiť pre to, aby svojich príslušníkov ochránila. Je však isté, že požiada o kompletnú zmenu čísel. Okrem samotného zverejnenia je na celej kauze prekvapivé aj to, že SIS nakúpila čísla na samu seba, a nie napríklad na kryciu firmu. Sorby o tom pre SME povedal, že „spravodajské služby sa už dlhší čas snažia o prijatie zákona, ktorý by komplexne riešil ich činnosť vrátane využívania štandardných prostriedkov a inštitútov spravodajskej práce“.
K vedomostiam o telefónnych číslach tak pribudlo niekoľko nových: SIS potrebuje pomoc a má argument na zvýšenie svojich právomocí, T-Mobile sa môže hanbiť a telefonny.zoznam.sk si lepšiu reklamu nemohol želať.  
. tg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite