Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Prevrat na Ukrajine?

.časopis

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko mal na koniec minulého týždňa naplánovanú cestu do Českej republiky. Avizovanú účasť na stretnutí európskych hláv štátov v Brne však musel napokon odrieknuť – pre vážne problémy na domácom fronte.

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko mal na koniec minulého týždňa naplánovanú cestu do Českej republiky. Avizovanú účasť na stretnutí európskych hláv štátov v Brne však musel napokon odrieknuť – pre vážne problémy na domácom fronte. Vo štvrtok sa totiž do otvoreného sporu s prezidentom dostal Sviatoslav Piskun, generálny prokurátor Ukrajiny, ktorého Juščenko odvolal z funkcie. Piskun odmietol odísť z úradu a spoľahol sa na podporu antijuščenkovského tábora, teda prívržencov premiéra Viktora Janukovyča. Rebelujúceho bývalého prokurátora sa zastal minister vnútra Vasiľ Cuško: podľa jeho slov má Piskuna v úrade brániť polícia. Cuško na ochranu Piskuna naozaj vyslal špeciálnych policajtov a tí sa utáborili pred budovou generálnej prokuratúry, kde došlo k potýčkam. Prezident Juščenko vyhlásil, že ide o štátny prevrat a že osobne preberá velenie nad políciou. Premiér Janukovyč reagoval slovami, že prezident začal so scenárom použitia sily.
Na Ukrajine to vrie už od apríla. Vtedy totiž Juščenko prezidentským dekrétom rozpustil ukrajinský parlament, keďže jeho protivník, premiér Janukovyč, sa pokúšal uchopiť čo najviac moci prostredníctvom lanárenia poslancov z Juščenkovho tábora. Parlament síce formálne rozpustený bol, v skutočnosti však jeho janukovyčovské pozostatky zostali funkčné. Prezident sa odvtedy stále márne usiluje o vypísanie predčasných volieb. Ukrajina má teda prezidenta a premiéra, ktorí si nevedia prísť na meno, parlament-neparlament, prokurátora-neprokurátora a policajné zložky, ktoré oficiálne podliehajú nevedno komu – nehovoriac už o tom, že ťažko povedať, ako by sa zachovali, keby šlo naozaj do tuhého. Teda keby naozaj došlo k štátnemu prevratu. Obavy z vývoja na Ukrajine už vyjadril aj Vladimir Putin, a ten si príležitosť na zasahovanie v prospech proruských síl ujsť nedá.
.mg
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite