Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Agent R. K.

.časopis

Stalo sa to, čo sa dalo očakávať. Po tom, ako sa v Poľsku otvorili zväzky poľskej tajnej polície z komunistických čias, vyšlo najavo, že aj najznámejší poľský reportér Ryszard Kapuscinski bol agentom tajnej služby.

Stalo sa to, čo sa dalo očakávať. Po tom, ako sa v Poľsku otvorili zväzky poľskej tajnej polície z komunistických čias, vyšlo najavo, že aj najznámejší poľský reportér Ryszard Kapuscinski bol agentom tajnej služby. Kapuscinski zomrel v januári tohto roka, a tak už nemôže vysvetliť, prečo sa v rokoch 1967 až 1972 upísal tajnej službe. V západných médiách sa o tom verejne špekulovalo už aj počas jeho života. Logicky sa totiž inak ani veľmi nedalo vysvetliť, ako sa z komunistického novinára mohol stať po svete cestujúci reportér, oficiálne pôsobiaci v poľskej štátnej tlačovej kancelárii PAP.Dnes sa už Kapuscinskeho príbeh dá rekonštruovať iba z domnienok. Kapuscinski bol ambiciózny človek a veril aj svojim novinárskym schopnostiam. Dostať sa do sveta však pre novinára z komunistického bloku znamenalo podmienku: buď to bol komunistickej strane fanaticky oddaný človek, alebo novinár súhlasil s tým, že bude zároveň agentom. Kapuscinski zvolil druhé riešenie a správal sa pritom celkom racionálne. Navonok prejavoval veľkú ochotu spolupracovať, a tak sa svojim nadriadeným javil ako užitočný. Ale postupom času zistili, že síce spolupracuje ochotne, ale jeho informácie sú neškodné, a teda nepoužiteľné. V roku 1972, keď sa už vďaka šiestim knižkám stal uznávaným reportérom, sa spolupráca skončila. Kapuscinski sa stal novinárskou celebritou, ktorá už nemala problém vycestovať aj bez tajnej služby. Je nemorálne, že sa teraz zverejňujú informácie o jeho spolupráci s tajnou políciou? Nie, Kapuscinskeho príbeh je komplexnejší a oveľa zaujímavejší aj s touto informáciou. Poškodzujú teda nové fakty Kapuscinskeho ako človeka či novinára? Nedá sa povedať, že by bol Kapuscinski ľudsky totálne zlyhal, správal sa iba pragmaticky, aby sa dostal k cieľu, ktorý ho lákal.
Akurát v jednom Kapuscinski sklamal: že o svojom účelovom spojení s tajnou službou nehovoril sám a že ho úprimne nepriznal. Jeho čitatelia, ktorí ho takmer bezvýhradne milovali, by mu tento skutok isto prepáčili. Keby sa to dozvedeli od neho samého.
.eč

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite