Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Niet sa čoho obávať

.časopis

Výstava s kváziškandalóznym názvom Pápež fajčil trávu nám muzeálnym spôsobom približuje výsek vizuálnej situácie obdobia, ktoré vyjadrovalo heslo Sex, drugs and rock

Výstava s kváziškandalóznym názvom Pápež fajčil trávu nám muzeálnym spôsobom približuje výsek vizuálnej situácie obdobia, ktoré vyjadrovalo heslo Sex, drugs and rock´n´roll. Nakoniec, podobnú výstavu ponúkla vlani aj viedenská Kunsthalle pod názvom Summer of Love. 

Bratislavská mestská galéria k nej ani nemusela robiť mimoriadny PR, o ten sa spoločne postarali Konferencia biskupov Slovenska a Úrad vlády Slovenskej republiky.
Jedna inštitúcia sa obávala pošpinenia dôstojnosti mena pápeža, druhá propagácie drogovej závislosti. Toto vnímanie je neobyčajne povrchné a nedôstojné oboch inštitútov.



Niektoré ľavicové spoločenské a umelecké hnutia šesťdesiatych rokov pritom ideovo pripomínajú práve náboženské misie. Bohmi prvej povojnovej generácie boli pozemská spravodlivosť a rovnosť vo viere v oslobodených ľudí, spomedzi ktorých každý môže byť svojho druhu tvorcom umenia a lásky v nekonfliktnom svete. Táto naivná konštrukcia, pochopiteľne, z politického hľadiska zlyhala, no na druhej strane priniesla kultúrny výbuch, ktorý umenie a životný štýl dodnes výrazne inšpiruje.
Ak nechceme cenzurovať históriu a pokúšame sa toto obdobie pochopiť, asi to bez pomenovania jeho hedonizmu, sexuálnej revolúcie a experimentov s vtedy legálnymi drogami veľmi nepôjde.
Druhou stránkou veci je snaha pripraviť atraktívnu výstavu, ktorej príťažlivosť zvýrazňuje titul postavený na citácii názvu dnes už zabudnutej piesne Davida Peela z roku 1972. Jej provokatívnosť nie je dosiahnutá ničím iným ako náboženským symbolom, ktorý v dobových súvislostiach v tomto prípade na chvíľu zľudovel, a to sa nestalo v histórii po prvý raz – veď za lacný reklamný trik nepovažujeme nakoniec ani výraz tváre stredovekej ľudovej Madony.
Podobne ako múzeám zbraní nejde o propagáciu násilia a vojen, nejde ani tejto výstave o propagáciu drog. Z podobných dôvodov by sme potom nemohli vystaviť ani surrealizmus, ani autorov, ktorí tvorili pod vplyvom duševnej choroby či alkoholu (a nebolo ich málo), museli by sme z vystavovaných zbierok vyňať mnohé ďalšie nevhodné témy zobrazení, a tak sa vrátiť najmenej o dvadsať rokov späť.
Každý, kto si pôjde výstavu psychedelických plagátov, obalov platní a dobových časopisov v bratislavskom Pálffyho paláci pozrieť, okamžite pochopí nenáležitosť úvodných obáv, ktoré odrážajú len neaktuálnosť v rozmýšľaní o kultúre a jej poslaní.

Richard Gregor
Autor je vysokoškolský učiteľ a kunsthistorik

Pápež fajčil trávu.
Rocková hudba a alternatívna vizuálna kultúra 60. rokov.
Kurátor: Zdeněk Primus
Galéria mesta Bratislava,
Pálffyho palác.
Výstava potrvá
do 26. augusta 2007


Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite