Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným dychom

.časopis

 V časoch, keď slovenským cestám kraľovali škodovky a tesilové nohavice boli módnym trendom, sme my, školáci, nevnímali šedivosť tej doby, ale tešili sa na časopis ABC a jeho papierové modely.


Po Velkej knihe vystřihovánek (BB Art 2004) s modelom historického mestečka vychádza k 50. výročiu časopisu Zlatá kniha vystřihovánek (BB Art 2007), prinášajúca okrem modelov stavieb (Slovákov v českej knihe poteší aj dvojica maľovaných domčekov z Čičmian) aj modely stavebných strojov, funkčný „fotoaparát z papiera“  alebo model Škody 120LS ročník 1977. Autorom vystrihovačiek je architekt Richard Vyškovský, ktorému prvá práca vyšla už v roku 1969. Aj keď niektoré modely odrážajú estetiku doby svojho vzniku, odpustil som pánu architektovi aj socialistickú „povinnú jazdu“, automobil V. I. Lenina, pretože ním je kuriózna úprava krásavca značky Rolls-Royce ako snežného skútra do tuhej ruskej zimy. Militantnejšie ladení jedinci ocenia vojenské modely: ruský tank T-34, izraelský tank Merkava alebo nemecký transportér SdKfz 251/1 (áno, to je to vozidlo bez strechy, čo z neho v slovenských povstaleckých filmoch vyskakujú vojaci a idú naháňať partizánov).

Zlatá kniha vystřihovánek nie je knihou v klasickom zmysle slova, čítať si návody na lepenie modelov ako beletriu dokážu len extrémisti, jej príbeh je skôr o túžbe po ideálnom svete, spôsobe zachytenia krásy vecí. Lepenie papierových modelov je časovo náročné, vyžaduje aspoň minimálnu dávku zručnosti a trpezlivosti, odmenou za hodiny práce je však pocit tvorenia, pocit, že dokážete z plochého listu papiera vytvoriť priestorový predmet (podobný pocit zažíva aj každý staviteľ, keď z hŕby tehál, kôp piesku a kadečoho iného stvorí dom, pri lepení modelov sa navyše nemusíte hádať s robotníkmi).
Papierové modely možno po pár rokoch zaprášené vyhodíte (možno ich budete pod sklenenými zvonmi opatrovať ako rodinné klenoty), v každom prípade po ich postavení budete cítiť úctu k možnostiam obyčajného papiera, kreativite pána Vyškovského a estetickým alebo technickým kvalitám predlôh jeho modelov. 
.jano Ničík

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite