Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

S eurom, bez eura, všetko jedno

.luboš Palata . .časopis .týždeň vo svete

Časy krízy, ktorá je už zrejme nenávratne tu, priniesli novinárom len jednu dobrú vec. Môžete si písať, čo chcete, radiť čitateľom, čo vám napadne, ono je to totiž aj tak jedno.

Časy krízy, ktorá je už zrejme nenávratne tu, priniesli novinárom len jednu dobrú vec. Môžete si písať, čo chcete, radiť čitateľom, čo vám napadne, ono je to totiž aj tak jedno.

Ako jedna kolegyňa, na ktorú pripadla úloha napísať, ako môže človek ušetriť v čase krízy. Poradňa mala sto bodov, v ktorých sa okrem iného tvrdí, že bývať sa dá aj v pivnici, radí sa zrušiť internet a zároveň využívať internetové porovnávače cien, píše sa, že ušetríte ako ženatý, a kúsok ďalej, že svadba je nákladná vec a ku koncu sa vysvetľuje, ako presvedčiť manželku, aby nenakupovala.
Rada, že sex je zábava chudobných, sa v ani jednom zo sto bodov, žiaľ, nevyskytuje.
Oveľa lepšie ako moja kolegyňa na tom nie sú ani makroekonómovia či stredoeurópski štátnici. Napríklad len s takým eurom. Takmer na stránkach novín sa teraz rieši, ako zle sú na tom Poliaci, Maďari a Česi – hodnota ich mien voči euru poklesla len za prvý mesiac nového roku o 12 až 25 percent. A že to povedie k veľkému odlivu investícií a kapitálu z týchto krajín – ako keby niekto poznal krajinu, odkiaľ investície a kapitál v súčasnosti neodtekajú. Vďaka tomu, že česká koruna, poľský zlotý a maďarský forint padajú na dno, zdražuje už zasa benzín, ceny zájazdov (aj keď zároveň sa zlacňujú, lebo ich nikto nekupuje), hore pôjdu notebooky, chladničky a asi aj časť potravín, lebo okrem toho, že skoro všetko vyvážame, tiež skoro všetko dovážame. Maďarom za posledný polrok stúpli o polovicu splátky hypoték, ktoré si požičali vo švajčiarskych frankoch – ako to v Maďarsku urobil skoro každý. Mne, ak to meriame v eurách, hypotéka vlastne klesla, ale zase klesajú ceny bytov, takže je to skoro rovnako nanič.
Slovenská koruna zase vďaka nášmu pádu stúpa posmrtne až k hladine koruny českej a v Česku už vychádzajú články, že slovenské platy budú o chvíľu prvý raz v dejinách vyššie ako tie české. Takže super. Ale zase vychádzajú aj články, ako Slovensko stráca konkurenčné výhody, ako do Tatier pre silné euro nechodia ani Ukrajinci, Rusi a Maďari a ako sú potraviny v Česku a Maďarsku už omnoho lacnejšie ako na Slovensku.
No a teraz, ako sa hovorí u nás, babo raď. Alebo ešte lepšie, dobrá rada nad zlato.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite