Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Superbowl XLIII

.denis Schvarcz . .časopis .šport

Pittsburgh Steelers – Arizona Cardinals 27:23. V

Pittsburgh Steelers – Arizona Cardinals 27:23. V prvý februárový deň v Tampa Bay na Floride, pred očami 98,7 milióna amerických televíznych divákov. Diskusia, či bol Superbowl s poradovým číslom XLIII najlepší v histórii, sa môže začať.

Keď na konci predchádzajúcej sezóny zviedli boj o šampióna ligy amerického futbalu New York Giants a New England Patriots, bol to súboj Dávida s Goliášom. So šťastným koncom pre Dávidov z New Yorku. Kontrastní súperi sa dostali do finále aj o rok. Iba ten kontrast nemal v historických súvislostiach NFL precedens.
Na jednej strane Pittsburgh Steelers, pred zápasom jedno z troch družstiev s najväčším počtom triumfov v Superbowle. Okrem nich len Dallas Cowboys a San Francisco 49ers získali päťkrát prsteň pre víťazov. Oceliari majú dvadsaťtri zástupcov v Sieni slávy a fanúšikov po celej Amerike – a nielen tam. Napríklad aj v Košiciach medzi manažermi US Steelu, ktorý má sídlo v Pittsburghu.
Na druhej strane Arizona Cardinals – hoci jeden z najstarších tímov, založený už v devätnástom storočí – sú mužstvom, ktoré sídli od vzniku už v treťom meste (Chicago, St. Louis, teraz Phoenix) a doteraz bolo priam symbolom neschopnosti a neúspechu. Pred práve skončenou sezónou vyhrali v histórii iba dva zápasy vo vyraďovacej časti. A ich najväčšou osobnosťou je herec Cuba Gooding Jr.. Vo filme Jerry Maguire hral Roda Tidwella, útočníka Arizony.

.cesta do Tampy
Kardinál, pestrofarebný pinkovitý vták z Arizony, sa však ukázal ako najstatočnejší zástupca zvieracej ríše spomedzi všetkých názvov klubov NFL. V prvom kole porazil jastrabov z Atlanty (Hawks), potom panterov v Karolíne (Panthers) a vo finále konferencie NFC orlov z Filadelfie (Eagles). Nie zlé resumé pre dlhoročných „lúzrov“. Nič na ňom nezmenil ani fakt, že do vyraďovacej časti sa dostali automaticky na základe víťazstva v najslabšej (západnej) divízii súťaže.

Pittsburgh Steelers mali cestu do playoff najťažšiu zo všetkých. V základnej časti mali suverénne najťažšie vyžrebovanie. Vyhrali však 12 zápasov a prehrali 4, čím rovnako ako Arizona vyhrali svoju divíziu. V playoff sa dočkali pomoci súperov. San Diego najprv odstránilo z cesty nebezpečný Indianpolis, Baltimore potom šokoval výhrou v Tennessee, považovanom za najlepší tím súťaže. Vo finále konferencie si Pittsburgh na domácom ihrisku poradil s havranmi z Baltimoru (Ravens) a v úlohe favorita nabral kurz Tampa Bay.
Ako každoročne, aj tentoraz pred samotným Superbowlom rozanalyzovali desiatky televíznych a internetových analytikov celý zápas na mikrosúboje. Explozívny útok Arizony proti dominantnej obrane Pittsburghu. Rozohrávač Kurt Warner proti Benovi Roethlisbergerovi o vstup do elitnej skupiny niekoľkonásobných víťazov Superbowlu. A tak ďalej.
Ale najzaujímavejšou zápletkou bol duel trénerov, ktorí sú v americkom futbale kľúčoví. Pred dvoma rokmi menili hlavných koučov v oboch družstvách. Ken Whisenhunt a Russ Grimm boli nádejní asistenti v Pittsburghu a čakalo sa, že jeden z nich sa stane hlavou tímu. Majitelia si však prekvapivo zvolili asistenta z Tampy, Mika Tomlina, tridsaťštyriročného Afroameričana. A áno, po tom rozhodnutí sa Ken Whisenhunt stal hlavným trénerom Arizony. Odišiel s ním aj Russ Grimm, je jeho asistentom. Prvého februára nastal čas na odplatu.

.dramatické zvraty
Superbowl XLIII bol fantastickým zápasom. Vedenia sa ujali oceliari, ich obrana dominovala celému prvému polčasu. Krátko pred jeho koncom sa odohrala prvá scéna, ktorá vošla do dejín amerického futbalu. Kurt Warner viedol kardinálov ihriskom smerom ku koncovej čiare Pittsburghu. Prihrávku smeroval na útočníka, ak by ju chytil, Arizona by šla do kabín s náskokom 14:10.
Krátko predtým, ako šišatá kožená lopta skončila v rukách Anquana Boldina, predskočil ho najužitočnejší obranca základnej časti. James Harrison chytil loptu na koncovej čiare a začal s ňou utekať opačným smerom. Po behu, počas ktorého ho žiaden zo súperov nezložil, spadol na koncovej čiare Arizony v poslednej sekunde polčasu a zariadil svojmu tímu polčasové vedenie 17:7. Bola to prvá stoyardová akcia vo vyše štyridsaťročnej histórii Superbowlov.
Prestávku tradične vyplnila kultúrna vložka, na ktorú čaká celá televízna Amerika. Bruce Springsteen dostal dvanásť minút, pódium s ohňostrojom, aký na Slovensku nevidíme ani na Silvestra, a osemtisíc extra divákov na ploche ihriska. Kto zmeškal unikátny zážitok, mohol si ho o pár hodín nájsť na Youtube vo forme videí pridaných z mobilných telefónov divákov na ploche.
V druhom polčase, špeciálne v poslednej štvrtine, sa Arizone podaril obdivuhodný obrat. Kurt Warner, skúsený rozohrávač s dvoma účasťami v Superbowloch a jedným prsteňom víťaza, začal čoraz častejšie nachádzať najväčšiu hviezdu svojho tímu. Larry Fitzgerald, útočník s rukami, ktoré priťahovali v playoff loptu ako magnety, sa premenil na Supermana.
Chytil v druhom polčase šesť prihrávok, dve z nich premenil na touchdowny. Obrana Steelers, najlepšia v NFL, sa mu len bezmocne pozerala na číslo a menovku na drese, keď utekal do koncovej zóny po vedenie 23:20 pár minút pred koncom zápasu.
Rozohrávač Pittsburghu Ben Roethlisberger však mal dosť času zvrátiť priebeh a rozhodnúť. Mladý hráč, ktorý po zisku prvého Superbowlu v roku 2006 prekonal takmer smrteľnú haváriu na motocykli, mal k dispozícii len jedného zdravého útočníka. Santonio Holmes bol však všetko, čo Roethlisberger potreboval.
Pri poslednom útoku, ktorým museli Steelers prekonať 88 yardov, ho prihrávkami našiel štyrikrát. Posledná znamenala pre Pittsburgh vytúžený šiesty titul. Pol minúty pred koncom nahodil prihrávku do rohu koncovej zóny, kde ju Holmes stiahol zo vzduchu priam neuveriteľným spôsobom. Okamžite vošiel do dejín klubu a stal sa vďaka nemu najužitočnejším hráčom finále.

.najlepší Superbowl všetkých čias?
Takmer hneď po odovzdaní Lombardiho trofeje majiteľom, trénerom a hráčom Pittsburghu, sa rozprúdila diskusia, či bol Superbowl XLIII najlepší zo všetkých. Obaja kľúčoví hráči Ben Roethlisberger aj Kurt Warner takmer naisto smerujú do Siene slávy pre nesmrteľných hráčov amerického futbalu. Larry Fitzgerald môže byť najlepším útočníkom, aký kedy hral.
Obrana Pittsburghu, aj keď povolila Arizone oveľa viac, ako komukoľvek inému počas celej sezóny, znesie porovnanie so slávnou „Steel Courtain“ – železnou oponou – ako obrany tímov Pittsburghu nazývali v časoch najväčšej slávy v sedemdesiatch rokoch.
Ak aj čas neoverí Supebowl XLIII ako najlepší zápas, aký kedy svet videl, určite už dnes patrí do DVD kolekcie všetkých fanúšikov športu. Isté je jedno, presne o rok zažije Amerika rovnaký futbalový ošiaľ. Polminútová reklama počas televízneho prenosu bude stáť možno viac ako tohoročné tri milióny dolárov, kríza-nekríza. V prestávke vystúpi ďalšia nesmrteľná hviezda americkej popmusic. V Miami sa bude 7. februára 2010 hrať Superbowl XLIV.