Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Očami Doroty Nvotovej

.časopis

Aj v Bratislave už zúri leto v celej svojej kráse. Leto nepríjemné betónové – to je to, ktoré preklínate, keď sa vidíte ležať niekde pri vode a piť orosené predražené pivo z maringotkového bufetu a jesť žuvačkové langoše, ale zrazu sa prebudíte na to, ako kráčate za neznesiteľnej horúčavy počas pracovného dňa v šedivom prostredí našej metropoly, leje z vás pot a zvoní vám mobil.

Aj v Bratislave už zúri leto v celej svojej kráse. Leto nepríjemné betónové – to je to, ktoré preklínate, keď sa vidíte ležať niekde pri vode a piť orosené predražené pivo z maringotkového bufetu a jesť žuvačkové langoše, ale zrazu sa prebudíte na to, ako kráčate za neznesiteľnej horúčavy počas pracovného dňa v šedivom prostredí našej metropoly, leje z vás pot a zvoní vám mobil. Ale je tu aj leto príjemné – rodinné grilovačky na záhrade, deti hrajúce sa na pieskoviskách, prechádzky v čoraz preriedenejších mestských parkoch a stúpanie do exkrementov mestských domácich miláčikov. Vôňa pokosenej trávy vyvolávajúca alergické záchvaty čoraz viac postihnutých obyateľov miest. Ďalej je tu leto zábavné a kultúrne – bratislavské kaviarničky vyťahujú na ulice stoly a slnečníky, zamestnávajú nové brigádničky ako obsluhu, na námestiach vznikajú pódiá, na ktorých zbesilo vykrikuje moderátor a snaží sa ľudí zapojiť do súťaže, a potom na nich hrajú kapely.


Chodci sa pristavia, chvíľu počúvajú, a potom si sadnú na kávu do niektorej z nich a prečítajú si noviny. Večer sa tieto miesta zaplnia Angličanmi, ktorí potom končia na chirurgickej pohotovosti v Štátnej nemocnici s rozbitými hlavami a zlomenými nosmi. Lekári majú čo robiť, z Angličanov tiahne alkohol a z ich úst vychádza iba slovo fuck v rôznych obmenách. Potom ich pozašívaných niekto naloží do taxíka. Taxikár sa poteší a do hotela ich vezie najväčšou možnou okľukou. Kluby, žiaľ, sezónu nemajú, každý chce predsa v lete sedieť na záhrade, a nie sa pariť vo vydýchanom vzduchu. Práve preto sa ujmú festivaly. Desaťtisíce šťastných a unavených ľudí, miešanie sa hudieb z pódií, miešanie drinkov, dusno v stane, mužsko-ženské hry, nechutné Toi Toi-ky a kopa muziky. Muzikanti sa opäť po roku postretávajú, jedia guláš v backstagei a pijú pivo z téglikov. Keď som bola mladšia, robila som na konci festivalu hľadačku. Všetci už poodchádzali a upratovacia čata ešte len začínala. Vtedy sa dajú na zemi nájsť mobily, peniaze, tričká, podprsenky, talizmany, klobúky a zapaľovače, ktoré tam zanechali unavení účastníci festivalu. Občas človek stúpi do horčice od nedojedenej klobásy alebo zašliapne použitý kondóm. Leto je krásne. 

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite