Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Akcia .týždňa: Presvedč jedného nevoliča

Mars, Mesiac a voda

.časopis

Nachádza sa voda na Mesiaci? Na Marse voda je. Sondy to potvrdzujú už dlhé desaťročia, väčšinou ide o vodu vo forme ľadu v pôde. Ale čo Mesiac?

Nachádza sa voda na Mesiaci? Na Marse voda je. Sondy to potvrdzujú už dlhé desaťročia, väčšinou ide o vodu vo forme ľadu v pôde. Ale čo Mesiac?



Voda sa považuje za nevyhnutný základ na vznik a rozvoj života. Predpokladá sa, že pred miliónmi rokov bola na Marse oveľa hustejšia atmosféra, umožňujúca existenciu vody v kvapalnom skupenstve. Mnohé geologické útvary na Marse pripomínajú korytá riek alebo útvary vytvorené vodnou eróziou. Preto je otázka, či sa život na Marse vyvinul a po zmene klímy opäť zahynul, stále aktuálna a nezodpovedaná. Prípadný nález pozostatkov marťanského života by bol mimoriadne dôležitý na pochopenie zákonitostí vzniku života vo vesmíre.

Otázka prítomnosti vody má však aj čisto praktický rozmer. Voda je nevyhnutnou súčasťou každej vesmírnej misie. A pri plánovaní misií na Mars nie je vôbec jedno, či si posádka bude musieť vodu brať so sebou na celý čas výpravy, alebo si ju bude môcť doplniť priamo na Marse. Pre stále základne plánované vo vzdialenejšej budúcnosti je to dokonca otázka bytia či nebytia. Bez zdroja vody bude akékoľvek trvalé osídlenie planéty ľuďmi problematické.
A to nás dostáva k nášmu nebeskému susedovi, Mesiacu. NASA predstavila svoje plány opätovných výprav na povrch Mesiaca a založenia trvalej základne na jeho povrchu. Aj keď by bola doprava vody na Mesiac teoreticky možná, náklady na jej dopravu by mohli trvalú základňu výrazne predražiť, ak nie priamo zablokovať.
Ako ukazujú nie práve jednoznačné závery misií Lunar Prospector a Clementine, na Mesiaci by sa mohla nachádzať voda, ktorú priniesli kométy a asteroidy. Môže sa však nachádzať len v hlbokých, nikdy neosvetlených kráteroch v blízkosti pólov. Všade inde sa vďaka teplotám počas mesačného dňa vyparí a unikne z povrchu. Od roku 2008 plánuje NASA vysielať k Mesiacu ročne aspoň jednu sondu a jednou z hlavných úloh bude pátranie po vode. Pri pilotovanom lete, ktorý sa má konať najneskôr v roku 2020, by tak astronauti už mohli preskúmať nádejné vodné zdroje. 
.juraj Petrovič
Autor pracuje vo vodnom hospodárstve

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia | Zobraziť
.posledné
.neprehliadnite