Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jedným dychom

.jano Ničík .redakcia .časopis .literatúra

Román Petra Pišťanka Rivers of Babylon (Slovart 2008) vyšiel už v

Román Petra Pišťanka Rivers of Babylon (Slovart 2008) vyšiel už v roku 1991. Viacerí slovenskí literárni kritici ostali zarazení a zmätení. Ako hodnotiť dielo, napísané zvláštnym štýlom rozprávania v tretej osobe, ktoré sa hrdo hlási k inšpirácii tzv. poklesnutými žánrami?
Je vôbec príbeh spoločenského vzostupu buranského kotolníka Rácza v prostredí hotela plného prostitútok, vekslákov a eštebákov literatúrou? Väčšina vtedajších čitateľov Pišťankovho opusu sa nezaťažovala podobnými otázkami, a tak sa kniha stala druhým najpredávanejším slovenským románom všetkých čias, tak to aspoň tvrdí obálka jeho nového vydania.
Nie je to však jediný úspech tohto textu, ako jedno z mála pôvodných slovenských diel ponovembrovej literatúry vyšlo v roku 2007 v angličtine v londýnskom vydavateľstve Garnett Press. Možno sú krutý humor a pitoreskné postavičky temného sveta aj pravdou o nás, o našom malom svete, ktorý žijeme. Možno je len logickým protipólom láskavých a pracovitých Slovákov z Jarošovej Tisícročnej včely (ktorá je, mimochodom, najpredávanejším slovenským románom všetkých čias) ako poznamenal Tim Beasley-Murray v recenzii pre Times Online.
Každoročne v decembri do kníhkupectiev zavítajú aj zákazníci, ktorí inak cez rok o knihu ani nezavadia. Veď aké by to boli Vianoce bez kuchárky pre mamu a detektívky pre otca. Väčšinou skončíme pri nejakom univerzálnom nikoho nepoburujúcom titule. Ideálnym kandidátom sú vlastivedné edície vydavateľstva Dajama Prírodné krásy Slovenska a Kultúrne krásy Slovenska, mapujúce okrem slovenských kopcov, hradov a kaštieľov aj napríklad technické pamiatky alebo stromy. Každoročne v decembri sa snažím zo zákazníkov vydolovať informácie o ich blízkych, aby som im mohol odporúčať aj špeciálnejšie tituly pre znalcov. Niekedy som smutný, keď narazím na ľudí, ktorí žijú roky vedľa seba a vlastne o tom druhom nevedia takmer nič. Možno je toto zistenie tiež krutou pravdou o nás.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite