Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Dlhy v CHF a CZK

.luboš Palata .časopis .týždeň vo svete

Netrvalo dlho a

Netrvalo dlho a finančná kríza dorazila do strednej Európy. To, že ako prvé zasiahla Maďarsko, nebol žiadny div.
Spôsob, akým hospodárila budapeštianska vláda po posledných voľbách, bol nanič aj bez finančnej krízy, ale zrútenie Maďarska, ku ktorému v posledných dňoch takmer došlo, má aj iný dôvod. Je ním to, že skoro deväťdesiat percent všetkých úverov si maďarské domácnosti a stredné aj malé firmy vzali vo švajčiarskych frankoch alebo eurách. „Ja som si to spočítal, a keby som si nebol kúpil dom na hypotéku tu v Česku, ale v Maďarsku vo švajčiarskych frankoch, tak by som teraz namiesto pätnásťtisíc platil vysoko nad dvadsať,“ hovoril jeden kolega, čo má korene v Dolnom Uhorsku.

Lenže od Dunaja sa už kríza šíri k Visle, kde majú iný problém. Pamätám si, ako sme sa koncom deväťdesiatych rokov bavili s jedným poľským priateľom o hypotékach. V Poľsku sa v tom čase prakticky nedala vziať hypotéka v zlotých pod nejakých desať, pätnásť percent ročne. Pre Čecha čosi už vtedy nepredstaviteľné. A tak si tam všetci brali úvery vo švajčiarskych frankoch alebo v eurách.
Keď sa posilňoval kurz zlotého (rovnako ako koruny českej, slovenskej alebo aj forintu), tak sa môj poľský známy usmieval. Platil malé úroky, a ešte sa mu hypotéka v prepočte na jeho výplatu znižovala. Lenže v posledných týždňoch ho úsmev prešiel. Zlotý stratil voči doláru tridsať percent a dosť percent aj voči euru. Nie toľko ako rútiaci sa maďarský forint, ale aj tak je to zlé. „Uvidíme,“ krčí plecami.
Na Slovensko táto móda dlhov v cudzích menách, ešte pred pár rokmi frčiaca, takmer nedošla a v Česku nepoznám nikoho, kto by sa takto zadlžil. „My vlastne nemáme, na rozdiel od Poliakov a Maďarov, zážitok z vysokej inflácie,“ podotkol k tomu jeden z mojich múdrejších kolegov v Lidových novinách. Ale dlhy máme aj my a Slováci tiež. Ja konkrétne hypotéku, ktorá sa mi v eurách predražuje zakaždým, keď česká koruna posilní, čo ona, potvora, robí ešte aj teraz. „Uvidíme,“ hovorím si a čakám, čo prinesie ďalší deň. S pocitmi obyvateľa domu stojaceho pri horskej rieke, ktorý v teplom jarnom počasí očakáva topenie sa obrovskej masy snehu tam hore.
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite