Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Reportáž .týždňa sa dostala do shortlistu na European Press Prize. Ďakujeme!

Pod lupou Petra Zajaca: Každý politik má polčas rozpadu

.peter Zajac .časopis .klub

Týždeň pred prezidentskými voľbami sa americké a európske médiá unisono vyjadrujú, že Donald Trump nemá šance na zvolenie. Pri Trumpovi sa však toľkokrát pomýlili, že treba byť obozretný. 

Pod lupou Petra Zajaca: Každý politik má polčas rozpadu Matúš Zajac

jeho vzostup má logiku a jeho pád nie je nezvratný. Barack Obama vyhral dvojo volieb, lebo jeho voliči, obyvatelia miest, ženy, homosexuáli, čierni Američania, Hispánci a Ázijci tvoria v Spojených štátoch demograficky ustavične rastúcu väčšinu.

Republikáni mohli staviť na dve karty. Zmeniť stratégiu a uchádzať sa o niektoré z týchto skupín, alebo mobilizovať svojho skalného bieleho vidieckeho, patriarchálneho a na celý svet naštvaného voliča. Z tohto hľadiska bol vzostup Donalda Trumpa v republikánskych primárkach logický. Trump najlepšie zodpovedal vlastnostiam a požiadavkám republikánskeho voliča. Jeho názory sú zrkadlom ich názorov, mysle a jazyka. Reprezentuje drsnosť a hrubosť gründerských čias, keď si šerif zjednával rešpekt revolverom, veci sa vybavovali päsťami a ženy boli korisťou víťaza.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.peter Zajac .časopis
.diskusia
.neprehliadnite