Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Karnasova karma

.časopis

Grzegorz Karnas je rodák zo Sliezska a absolvent prestížneho Džezového inštitútu Hudobnej akadémie v Katoviciach.

Grzegorz Karnas je rodák zo Sliezska a absolvent prestížneho Džezového inštitútu Hudobnej akadémie v Katoviciach.Majiteľ niekoľkých cien z džezových prehliadok doma i v zahraničí je častým hosťom na veľkých festivaloch po celej Európe (v roku 2001 spieval aj na Bratislavských jazzových dňoch), ale vystupuje i v kluboch. Jedno takéto vystúpenie ponúkol aj slovenským divákom.
V miestnosti, kde bolo presne toľko ľudí, aby väčšina z nich mohla pohodlne sedieť, sa cez hustý dym a štrngot príborov a pohárov iba s námahou predierala jemná muzika sprievodného tria. S Karnasom hral jeho dlhoročný poľský spolupracovník Adam Oleś na violončele a dvaja slovenskí hostia – Jozef Krupa na bicích a Jana Bezeková na klávesoch. Komorný džez v komornej atmosfére – čo viac si možno priať?
Tým, čo sa sústredili viac na počúvanie ako na priateľský rozhovor pri víne, sa Grzegorz odmenil nezvyčajným zážikom – jeho precítený vokál je niekde na polceste medzi Stanislawom Sojkom a Kurtom Ellingom. Spieval hlavne skladby z albumov Sny, Reinkarnasja a Ballady na koniec świata s vlastnými civilnými textami a značnou dávkou improvizácie, ako sa na džezmena patrí. Zaujímavé bolo sledovať aj to, ako sa muzikanti priamo na pódiu postupne zžívajú.
Prekvapením koncertu bola nielen svojská verzia skladby Langue D´Amour od Laurie Anderson, vtipné reakcie na pohyby v publiku, ale aj nenásilné, ale pritom funkčné využitie mimoverbálnych prostriedkov – úst, dlaní či fľaše od vypitej minerálky. Najväčším prekvapením však bolo zistenie, že džez spievaný v slovanskom jazyku pôsobí slobodnejšie ako v angličtine.
.vladimír Potančok

Grzegorz Karnas, Nu Spirit Bar, Bratislava 30. 5. 2007

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite