Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Už nechcú výhradu svedomia

.časopis

Výhrada svedomia hýbe slovenskou spoločnosťou už dlho – spôsobila napríklad rozpad Dzurindovej vlády a predčasné voľby v minulom roku.

Výhrada svedomia hýbe slovenskou spoločnosťou už dlho – spôsobila napríklad rozpad Dzurindovej vlády a predčasné voľby v minulom roku.
Naposledy sa pripomenula rozhodnutím Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, že už nebude podporovať požiadavku Rímskokatolíckej cirkvi na ratifikáciu zmluvy o výhrade. Tá by umožnila veriacim odmietnuť vykonávať činnosti, ktoré sú v rozpore s ich vierovyznaním. Lekári by mali právo odmietnuť vykonať potrat, učitelia by nemuseli vyučovať sexuálnu výchovu a pracujúci veriaci by mohli odmietnuť pracovať v nedeľu a počas cirkevných sviatkov. Ako evanjelici zmenu názoru odôvodnili?
„Podľa evanjelického učenia nie je svedomie u nikoho z ľudí dokonalé, ale naopak, je poddané hriechu. Preto z neho nemožno vytvoriť právnu normu, na ktorú by sa bolo možné odvolať,“ tvrdí Generálne presbyterstvo Evanjelickej cirkvi. Slovensko sa k prijatiu zmluvy o výhrade svedomia zaviazalo prijatím základnej zmluvy s Vatikánom (ktorú parlament prijal ústavnou väčšinou). Výhrada svedomia sa stala príčinou ostrého sporu vlani – na jej ratifikácii trvalo KDH, vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan ju však odmietol predložiť na rokovanie vlády a nesúhlas s jej ratifikáciou vyslovilo aj prezídium SDKÚ. Kresťanskí demokrati preto vystúpili z vládnej koalície, a to znamenalo predčasné voľby. Súčasná vláda Roberta Fica nepovažuje ratifikáciu zmluvy o výhrade svedomia za svoju prioritu. Niektoré občianske iniciatívy sa pokúsili dosiahnuť zaradenie zmluvy na rokovanie parlamentu aj pomocou petície. Podpísalo ju okolo 120-tisíc občanov, viac ako dvadsaťtisíc podpisov však bolo vyradených ako neplatných. V súčasnosti tak signatárom petície chýba ešte viac ako tisíc podpisov. Nech to dopadne akokoľvek, vláda sa tentoraz vinou tejto zmluvy zrejme rozpadávať nebude.  
.jm
Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite