Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Pod lupou Petra Zajaca: Ako vajce vajcu

.peter Zajac .časopis .klub

Toto prirovnanie napísal Péter Esterházy na margo románu Hrabalova kniha (1990).  V tom istom roku vydal László Szigeti knihu rozhovorov s Bohumilom Hrabalom Kličky na kapesníku a dlho som si myslel, že sú to uzlíky na vreckovke, ale ide o futbalovú kľučku na malom priestore.

Nie sú to slová zábudlivca, ale milovníka futbalu. Veď ešte tohto roku sa László tešil, že budú spolu s Péterom pozerať majstrovstvá Európy vo futbale, ale nebolo to isté. Esterházy mal rakovinu pankreasu a zomrel 14. júla 2016.

Dve veci však viem bezpečne. Maďarskí futbalisti urobili teplákmi brankára Kyrálya na majstrovstvách Európy Péterovi Esterházymu špeciálnu offertu a v denníkovej próze Hasnyálmirigynapló, ktorá práve vyšla, priniesol Esterházy svoju offertu Szigetimu. Obaja sa poznali od čias reálneho socializmu. Gróf Péter Esterházy, slobodný pán z Galanty, dedičný gróf z Forchensteinu, pán Csákváru a Gesztesa, bol už vtedy významným maďarským spisovateľom, ale u nás si ani nepinkol.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite