Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Keď Briti prepisujú dejiny

.peter Schutz .časopis .týždeň vo svete

Po 11. septembri 2001 a 15. septembri 2008 mení tvár tohto storočia aj 23. jún 2016. Rozhodnutie britských voličov prepisuje dejiny, keďže redefinuje dovnútra celú EÚ.

Keď Briti prepisujú dejiny Matt Dunham/AP/SITA V historickom referende o zotrvaní krajiny v EÚ Briti odhlasovali za vystúpenie z medzinárodného spoločenstva. Dôsledky sú nepredvídateľné a nemodelovateľné.

Brexit vytvára novú geopolitickú realitu a hlboko zasahuje do ekonomických vzťahov mnohých aktérov. To všetko – a to je azda najhoršie – hrozí v scenároch, ktoré sú pre priveľa neznámych nemodelovateľné, a teda úplne nepredvídateľné.

Tesný výsledok nesie jedno zrejme zásadné poučenie. Na jednej strane je právo národa rozhodnúť o forme vlády nad sebou esenciou demokracie a výsledok sa dá iba rešpektovať. Ale zároveň je pravda (ktorý v kampani Cameron pripomínal), že verdiktom „leave“ si Británia uzaviera cestu späť na celé generácie. Pre otázku o príslušnosti k nadnárodnému spolku je preto referendum nie celkom vhodné, keďže jeho výsledok nemôže o pár rokov prebiť ani zmenená vôľa tých istých Britov. Keďže do EÚ sa nedá vstupovať, vystupovať, zase vstupovať a opäť vystupovať každých päť rokov.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite